ANO chce zkrátit dobu, po niž stát platí běžencům z Ukrajiny zdravotní odvody

Poslanci opozičního hnutí ANO navrhnou další zkrácení doby, po niž hradí stát uprchlíkům z Ukrajiny zdravotní pojištění. Podle vládního návrhu by to mělo být nejvýše 180 dnů. ANO také žádá úpravu výjimky ze zákazu vydávání víz Rusům a Bělorusům. Pozměňovací návrhy dnes představili Milan Brázdil a Drahoslav Ryba (oba ANO) při projednávání novely zákona zvaného lex Ukrajina, která mimo jiné zpřísňuje pravidla poskytování humanitární dávky běžencům.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Sněmovna bude o předloze hlasovat ještě dnes, jedná o ní zrychleně ve stavu legislativní nouze. Nyní stále pokračuje debata, poslanci si ale odhlasovali možnost večerního jednání.

Zdravotní pojištění by měl stát hradit uprchlíkům vyjma dětí a seniorů podle vládní předlohy nejvýše zhruba půl roku místo nynějšího jednoho roku ve snaze motivovat je k zaměstnání. Brázdil v obhajobě svého pozměňovacího návrhu uvedl, že 90 dnů či případně 60 dnů by bylo dostatečných k tomu, aby si Ukrajinci nějakou práci našli. "Práce je dost a my je rádi zaměstnáme," uvedl. Někteří koaliční poslanci takový záměr zpochybnili. "Nejsem si jistý, jestli na lidi, kteří neznají jazyk, kteří se tady opravdu neumí pohybovat, tak mít na ně takové nároky, to si nejsem úplně jistý, jestli to je zrovna pomoc, kterou my jako Češi bychom mohli velkoryse dát," řekl Petr Letocha (STAN).

Ryba navrhuje, aby se výjimka z nepřijatelnosti vydávání oprávnění pobytu Rusům a Bělorusům na zastupitelských úřadech mohla výslovně vztahovat zejména na partnery či partnerky Čechů a Češek, kteří žili ve společném svazku, ale nebyli sezdáni. Vláda předpokládá výjimky zejména pro rodinné příslušníky nebo pro Rusy a Bělorusy, kteří čelí ve své vlasti pronásledování z politických důvodů.

Zástupci opozičních ANO i SPD předlohu v diskusi podpořili, přichází ale podle nich pozdě. "Kdyby se reagovalo daleko dříve, tak bychom možná neměli naplněna některá nádraží a nezačala by sociální turistika," uvedla místopředsedkyně Sněmovny a stínová ministryně vnitra ANO Jana Mračková Vildumetzová. Podle předsedy SPD Tomia Okamury vláda nezvládá migraci z Ukrajiny ani po třech měsících a omezující novelu předložila až po tlaku opozice. "Vláda Petra Fialy a ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN udělali z České republiky nejlepší bankomat v Evropě, ovšem za peníze občanů," uvedl.

Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) ale zdůraznila, že na uprchlickou vlnu bylo nutné reagovat rychle a nynější novela odráží dosavadní zkušenosti. Bude možné pokračovat v rychlé pomoci lidem, kteří utíkají před válkou, a vytvoří se podmínky, aby bylo možné oprávněnost této pomoci lépe kontrolovat, poznamenala.

Předloha zejména předpokládá to, že ukrajinští uprchlíci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky pobírat pětitisícovou humanitární dávku nebudou. Od druhého měsíce bude podpora navíc svázána s trvalým pobýváním v Česku, což má zabránit takzvané dávkové turistice. Novela upravuje rovněž třeba příspěvek pro domácnosti za bezplatné ubytovávání běženců.

Novela dále výslovně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu. Naopak zkrátí dobu, v níž musí uprchlík nahlásit změnu místa pobytu. Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny prokázat, že mají zajištěno ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkováno krajským asistenčním centrem.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 360 370 lidem z Ukrajiny, v pondělí jich přibylo 1896. Cizinecké policii se přihlásilo více než 269 tisíc osob, dalších 2637 jen za včerejší den. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky zhruba třetina.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Počasí příští víkend: Léto si vezme pauzu, naměříme i méně než 20 stupňů

04.07.2022 06:30 Příští víkend bude chladný. Zatímco do středy se teploty udrží těsně pod hranicí tropické třicítky,…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

S obnovou Ukrajiny už je podle Fialy možné začít

04.07.2022 19:13 Aktualizováno Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí…

STAN si zvolí nové vedení v Hradci Králové, Rakušan má podporu

04.07.2022 16:06 Mimořádný sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 23. července v hotelu Aldis v…

Fiala se ve čtvrtek sejde s chorvatským premiérem Plenkovičem

04.07.2022 15:24 Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Praze sejde se svým chorvatským protějškem Andrejem…

Česko je jedinou zemí EU, která na jednáních v OSN prosazuje snížení…

04.07.2022 15:06 Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské…

Fiala považuje za nutné, aby se do rekonstrukce Ukrajiny zapojily české…

04.07.2022 10:39 Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné dělat vše pro to, aby se do poválečné rekonstrukce…

Ministerstvo financí za Schillerové vyhodilo 14 milionů z okna. Platilo za…

04.07.2022 08:19 Ministerstvo financí (MF) platilo dodavateli za účtenkovou loterii plnou cenu i v době, kdy už se…

Baxa neřekl, zda vláda letos zvýší rozpočet na filmové pobídky

03.07.2022 15:42 Aktualizováno Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes v debatě se zástupci audiovizuálního průmyslu neuvedl, zda…

Vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru

03.07.2022 14:41 Aktualizováno Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky…

Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na zvýšené zisky firem

03.07.2022 13:57 Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na vnějšími okolnostmi zvýšené zisky firem, uvedli…

Zeman zvažoval, že Balaše nejmenuje ministrem. Podpořil další dodávky…

03.07.2022 13:47 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem…

Související:

Právě se děje

reklama