ANO dalo dohromady koalici v Ústeckém kraji, hejtmanem bude Schiller

V Ústeckém kraji bude zřejmě vládnout vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Uskupení dnes uzavřela společné memorandum. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Koalice bude mít v zastupitelstvu o 55 členech většinu 29 hlasů. Lídři stran to dnes řekli novinářům.

Jan Schiller (ANO)
doporučujeme

"Podepsali jsme memorandum o spolupráci. Dohodli jsme rozložení rady a osobu hejtmana," řekl Schiller. V radě bude mít ANO pět členů, čtyři budou mít občanští demokraté a Spojenci pro kraj dva. V radě budou dva náměstci, jeden z náměstků bude neuvolněný, bude jím lídr ODS a starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

ANO po volbách, v nichž získalo 17 mandátů, jednalo nejprve s ODS (osm mandátů) a třetím STAN (sedm mandátů). "Starostové se zachovali nekorektně. Druhý den poté, co jsme se dohodli, že nebudeme vyjednávat s nikým, jejich lídr (Filip Ušák) začal vyjednávat za našimi zády, což jsme se dozvídali různými kanály. Pro nás to byl signál, že jsou to nedůvěryhodní partneři, proto jsme se rozhodli, že budeme vyjednávat dál," uvedl Schiller.

STAN si při vyjednávání stanovil podmínku, že ANO nebude mít většinu v radě. "To se na tom nedělním jednání ukázalo jako problém," řekl ČTK Ušák. To, že vyjednávací tým STANU jednal s jinými stranami, je podle něj záminka. "Na tom jsme se domluvili, že se můžeme dál bavit s ostatními stranami, dnes je to záminka toho, že jsme nedůvěryhodní," uvedl. "Do ustavujícího zastupitelstva zbývá zhruba měsíc, za tu dobu se může stát celá řada věcí," uvedl s tím, že jednat bude STAN s jinými stranami dál. "Nemyslím, že dnešním dnem všechno skončilo," řekl.

Jména radních a priority chtějí mít ANO, ODS a Spojenci pro kraj koncem příštího týdne domluvené. "Personálie jsme zatím neřešili, spíš koncepci," uvedl Jiří Řehák, lídr Spojenců pro kraj, které tvoří hnutí a strany JsmePRO, LES, SNKED, Zelení, TOP09. Řehák řekl, že nečekal, že se Spojenci budou podílet na vládě v kraji. "Jsme féroví, přinášíme čtyři mandáty a našli jsme shodné programové priority," uvedl Řehák.

Účastníci memoranda se zavázali, že neuzavřou koalici nebo jinou dohodu podobnou memorandu s jinou politickou stranou či hnutím. Místa v kontrolním či finančním výboru jsou strany připraveny nabídnout opozici. Uzavřou-li koaliční smlouvu ANO, ODS a Spojenci pro kraj, v opozici budou vedle STAN Piráti se šesti mandáty, SPD s pěti křesly a po čtyřech budou mít komunisté a Lepší sever. "Není důvod, abychom jednali o koalici dál s někým jiným," řekl Schiller, který se chce nicméně sejít s ostatními uskupeními v zastupitelstvu.

Prioritou vznikající koalice budou podle Schillera projekty z Evropské unie, zdravotnictví a školství. "Já si pravděpodobně dobrovolně vezmu do gesce sociální věci a pokusím se pohnout s problematikou sociálně vyloučených občanů, aby se s tím konečně něco dělalo," uvedl Kulhánek. "Kraj se musí připravit na konec uhelné doby, v tom máme shodu s kolegy," uvedl Řehák.

Hejtmanem Ústeckého kraje je osm let komunista Oldřich Bubeníček (KSČM), který v letošních krajských volbách nekandidoval. Před čtyřmi KSČM uzavřela koalici s ČSSD a SPD-SPO, ve volbách tehdy zvítězilo hnutí ANO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci podpořili přijatá opatření proti epidemii koronaviru, vyzvali k…

20.10.2020 19:40 Sněmovna podpořila dosud přijatá opatření proti epidemii koronaviru a vyzvala k jejich dodržování.…

Kontaktů mezi lidmi je moc, vláda ráno mimořádně zasedne

20.10.2020 18:30 Ve středu v 08:00 mimořádně zasedne kabinet hnutí ANO a ČSSD. ČTK to sdělil úřad vlády. Ministr…

Piráti žádají Babiše, aby se omluvil za zářijové zlehčování koronaviru

20.10.2020 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle Pirátů pomoci větší důvěře lidí v opatření proti koronaviru…

Organizace kritizují tendr na šéfa ÚOHS, prý je ušitý na míru

20.10.2020 17:02 Výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) není podle tří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama