AntiCovid tým: Babišova vláda není připravena na růst epidemie

Vláda podle expertního týmu koalice Spolu nemá připravená opatření proti sílící epidemii covidu a neposkytla opozici potřebná data. V prohlášení, které AntiCovid tým dnes poskytl novinářům, experti uvádí, že bez znalostí dat nemohou aktivně podpořit stanoviska připravovaná ministerstvem zdravotnictví.

Vláda ČR

K jejich zapojení do rozhodování vyzval minulý týden premiér končící vlády Andrej Babiš (ANO). Proti kritice se na twitteru ohradil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj má tým krizové scénáře a strategii od čtvrtka, každý den z ministerstva odcházejí také data, analýzy a predikce vývoje.

"Jako AntiCovid tým jsme neobdrželi žádnou platnou strategii boje s covidem-19. Nemáme přístup k prediktivním analýzám. Nejsou nám známa ani aktuální data o stavu obsazenosti akutních a intenzivních lůžek, a to včetně plánu navyšování kapacit při nárůstu počtu nemocných," uvedli. Vláda podle AntiCovid týmu nemá jasný plán ani cíl, jak nadále epidemii řešit a nemá připravená opatření reagující na narůstající počet nemocných.

V reakci na to na twitteru zveřejnila Chytrá karanténa odkaz na přehledy kapacit lůžkové péče, které se každý den aktualizují. Proti kritice se ohradil také Vojtěch. "Každý den odchází z ministerstva zdravotnictví datové sady a analýzy a predikce o vývoji epidemie, které připravuje ředitel ÚZIS (Ústavu zdravotnických informací a statistiky) Ladislav Dušek. Krizové scénáře a strategii má tým již od čtvrtka. Pokud AntiCovid týmu něco chybělo, stačilo napsat," uvedl ministr a vyzval koalici, aby začala epidemii řešit.

AntiCovid tým preferuje zkrácení karantény na pět až sedm dní zakončenou PCR testem, zvýšení kapacity trasování na 5000 za den na konci října s možností rozšíření na 10.000 denně a pokračování dobrovolného testování hrazeného pojišťovnami. Podporuje také prodloužení bezinfekčnosti po prodělání covidu z nynějšího půlroku na rok. Při nárůstu počtu nemocných podporuje lokálně zavedení povinného testování ve školách a firmách.

"Pozitivitu protilátek považujeme za známku ochrany proti covidu-19. Laboratorní skupina centrálního řídícího týmu by měla definovat podmínky uznání do konce října 2021," uvedli v prohlášení.

Cesta k normálnímu životu vede podle expertů Spolu jen prostřednictvím očkování. Doporučují spustit aktivní kampaň na podporu očkování u dosud neočkovaných, aktivně podporovat třetí dávku vakcinace u osob nad 50 let a vybraných profesních skupin, například u zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách a učitelů. Je podle nich třeba také podpořit očkování studentů v kampusech a na fakultách a zavést bezúplatné očkování cizinců a agenturních pracovníků ve všech očkovacích centrech. Vakcíny by pak měly být dostupné pro praktické lékaře i door-to-door očkování.

Celkový lockdown AntiCovid tým odmítá, přednost by dal lokálním opatřením, která by měla být uplatňována za základě předem dané strategie. Tu podle nich ministerstvo nezvládlo připravit ještě před prázdninami.

V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna a šíření nemoci prudce zrychlilo. Přibylo 2521 nakažených koronavirem, což je skoro dvakrát více než za předchozí pondělí. Výrazně stoupají i počty hospitalizovaných a množství úmrtí nemocných. V nemocnicích je 544 lidí s covidem-19, tedy nejvíce od konce května. Zemřelých lidí s covidem-19 bylo jen za poslední týden 54, což je o deset více než za celé září.

Počasí o víkendu už může připomínat zimu. Má to ale háček

02.12.2021 06:30 Nástup zimy je zatím jen pozvolný, třeskuté mrazy zatím do Česka nedorazily. Podle Českého…

Ve 102 letech zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund

02.12.2021 12:24 Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let. Se svým přítelem Jiřím…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je dvakrát vyšší riziko, že zemřou…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman přijal Gazdíka. Mluvili o epidemii ve školství i vizi na další roky

02.12.2021 13:42 Aktualizováno Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) diskutoval dnes v Lánech s prezidentem Milošem…

Milostivé léto budou moci využít i lidé, kteří dluží ministerstvu financí

02.12.2021 11:25 Milostivé léto mohou využít i lidé, kteří dluží ministerstvu financí, tedy státu. Akce se ale…

Albrightová: Pro důvěru občanů ve stát je nutné, aby politici dodržovali…

02.12.2021 10:11 Pro důvěru občanů ve státní správu je důležité, aby politici dodržovali zákony. Dobrý a efektivní…

Kandidát na ministra Síkela zahájil kroky k ukončení působení v Prime Fundu

01.12.2021 20:00 Bankéř a investor Jozef Síkela, který se jako nominant hnutí STAN zřejmě stane ministrem průmyslu a…

Sněmovna schválila příspěvek pro lidi v karanténě a obnovení krizového…

01.12.2021 19:56 Aktualizováno Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru zřejmě budou pečující dostávat ošetřovné opět…

Černochová se sešla se Zemanem, hovořili o směřování armády nebo…

01.12.2021 17:55 Aktualizováno Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) mluvila s prezidentem Milošem Zemanem o…

SPD vadí vládní plán na povinné očkování, debatu ve Sněmovně neprosadila

01.12.2021 15:43 Aktualizováno Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dnes neprosadilo ve Sněmovně debatu o povinném…

Prezident Zeman přijal kandidátku na ministryni obrany Černochovou

01.12.2021 15:23 Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal kandidátku na ministryni obrany Janou Černochovou …

Výbor doporučil Sněmovně projednávat rozpočet až po jmenování nové vlády

01.12.2021 14:14 Aktualizováno Sněmovna by měla začít projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování…

Babiš se zatím nemusí omlouvat Wagenknechtovi za výrok, že je psychopat

01.12.2021 13:30 Krajský soud v Praze zrušil rozsudek, podle kterého se měl premiér Andrej Babiš (ANO) omluvit…

Související:

Právě se děje

reklama