Anticovid tým: Velká očkovací centra jsou nezbytná, měl by vzniknout registr lékařů

Opoziční expertní tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 žádá vytvoření registru lékařů, kteří by byli ochotni se nad rámec svých povinností zapojit do práce velkých očkovacích center. Lidé, kteří budou například doprovázet své rodiče na očkování proti koronaviru, by podle takzvaného Anticovid týmu měli mít nárok na úlevy, třeba pracovní volno. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.

Martin Kupka
doporučujeme

Velká očkovací centra jsou podle týmu nezbytně nutná pro zvládnutí vakcinace v co nejkratším čase. "Určitě chceme, aby se zároveň podařilo vytvořit registr těch lékařů, kteří by byli ochotni nad rámec svých běžných povinností, ať už jde o dětské nebo dospělé praktiky, zapojit se do práce velkých očkovacích center," uvedl místopředseda ODS Martin Kupka. Nutné je podle něj také vybavit centra dostatečným počtem administrativních pracovníků. V tom vidí prostor pro spolupráci s městy a obcemi.

Místopředseda TOP 09 Lukáš Otys doplnil, že Anticovid tým trvá na transparentnosti, co se týče počtu očkovaných lidí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý uvedl, že by jeho úřad měl každý čtvrtek zveřejňovat týdenní údaje o dodávkách vakcíny a počtu očkovaných.

Aktuální vakcinační strategie počítá s tím, že v první fázi budou očkováni především zdravotnici, kteří se starají o nemocné s covidem-19, senioři v domovech seniorů a také personál těchto zařízení a dále lidé, kterým je více než 80 let, protože mají vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci. Celkem jde podle ministra asi o 600.000 lidí. Jen lidí nad 80 let je v Česku zhruba 441.100.

Následně budou mezi prioritními skupinami také praktičtí a dětští lékaři, vojáci, kteří se podílejí na boji s covidem-19, a pracovníci integrovaného záchranného systému. Podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného je důležité, aby se brzy dostalo také na pedagogy i nepedagogické pracovníky ve školách.

Opoziční tým by souhlasil s úpravou, že by v nižších stupních protiepidemického systému PES byly některé aktivity, například návštěva kulturní či sportovní akce, umožněny lidem s negativním testem na covid-19 nebo očkováním. "Koneckonců i v zahraničí při vstupu na některá utkání dávno testování všech diváků fungovalo. Pokládáme to za rozumnou, správnou cestu, aby v tomto směru plošné testování zajistilo prevenci před dalším šířením nákazy," řekl Kupka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš označil nového předsedu CDU Lascheta za zkušeného politika

16.01.2021 21:26 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) si podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše…

Minář: Náš závazek trvá, o účasti na jiné kandidátce neuvažuji

16.01.2021 18:18 Hnutí Lidé PRO bývalého předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře nadále trvá na závazku…

Palachův příběh je stále silný a bolavý. Jeho čin ale pomohl k pádu…

16.01.2021 15:29 Jeho jméno je velmi spjaté s Městskou částí Praha 2. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy…

Sněmovnu čeká jednání o kurzarbeitu, podle plánu má být od března

16.01.2021 14:31 Sněmovna by mohla v příštím týdnu jednat o připravovaném kurzarbeitu. Novela o zaměstnanosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama