Arenberger by měl podle Kováčika jako ministr zdravotnictví skončit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) by měl ve své funkci skončit. Myslí si to předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Řekl to dnes v České televizi. Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek chce nejprve slyšet vyjádření ministra, který přijde v úterý na poslanecký klub.

Eurozpravy.cz

Faltýnek v ČT také řekl, že přemýšlí, zda bude v podzimních sněmovních volbách kandidovat. Uvedl, že "je otrávený" z obvinění, kterým čelí například po zveřejnění zápisků ze svého diáře. O svém dalším postupu se chce poradit s předsedou hnutí Andrejem Babišem (ANO).

Arenberger čelí kritice kvůli svému majetkovému přiznání, ve kterém neuvedl řadu vlastněných nemovitostí. Podle Babiše šlo o šlendrián, Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil. Opozice požaduje jeho odvolání.

Předseda STAN Vít Rakušan své výhrady k Arenbergerovi dnes zopakoval, nepochybil podle něj pouze v případě majetkového přiznání, ale i v dalších záležitostech včetně pronájmu své nemovitosti vinohradské nemocnici, ve které v minulosti pracoval. Měl by proto sám odstoupit, pokud tak neučiní, měl by premiér Babiš navrhnout jeho odvolání, domnívá se Rakušan.

Kováčik si chce počkat na vysvětlení Arenbergera ve Sněmovně na mimořádné schůzi, která by se měla konat ve čtvrtek. Myslí si ale, že je čas ministra zdravotnictví vystřídat.

Podle Faltýnka Arenberger v úterý navštíví poslanecký klub hnutí ANO, kde se budou poslanci nejasnostmi kolem jeho majetkových poměrů zabývat. Do té doby nechtěl předseda poslanců ANO záležitost komentovat. Poznamenal, že odpovědnost za majetkové přiznání má ten, kdo ho podává.

Poslanci se v blízké budoucnosti mají zabývat opozičním návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. Faltýnek řekl, že udělá vše pro to, aby kabinet důvěru Sněmovny měl. Chce proto ještě jednat se zástupci komunistů i s nezařazenými poslanci. Pokud bude nedůvěra vládě vyslovena, prezident Miloš Zeman chce současný kabinet nechat do voleb dovládnout v demisi. Podle Rakušana by se v takovém případě neměla vláda "pouštět do žádných velkých dobrodružství".

Faltýnek dnes také řekl, že zatím neví, zda bude kandidovat v podzimních sněmovních volbách. O své další budoucnosti chce jednat s Babišem a vedením hnutí ANO, chce se také poradit s rodinou.

Témata: EZ

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Související:

Právě se děje