Audity k Babišovi? Dostálová se grilovat nedá, senátorům poslala řízný dopis

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) odmítla pozvání na schůzi senátní komise k návrhům auditů Evropské komise, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Klára Dostálová
doporučujeme

Klára Dostálová v dopise, který má ČTK k dispozici, předsedovi komise Zdeňku Nytrovi (ODS) napsala, že ministerstvo nepokládá za šťastné "narušovat dvoustranný proces mezi auditorem a auditovaným". Členové komise chtěli, aby je Dostálová seznámila s připomínkami k návrhu jedné z auditních zpráv.

Dostálová napsala, že připomínky nezpracovávala a ani s nimi nebyla seznámena, dostala jen obecné informace. "Nemohu na předmětné jednání vyslat ani zástup v podobě úředníků, kteří na připomínkách k návrhu pracovali, protože jsou vázáni mlčenlivostí," stojí v dopisu.

Ministryně už dříve uvedla, že její úřad "rozporoval každou větu" v návrhu auditní zprávy, která se týká možného Babišova střetu zájmů a dotací pro holding Agrofert. Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.

Dostálová navíc stále trvá na tom, že ministerstvo s ohledem na evropské předpisy a stanoviska Evropské komise nemůže senátorům návrh auditní zprávy ani reakce na něj poskytnout. Ministerstvo se, jak uvedla, zcela rozchází s Nytrovou interpretací vyjádření Evropské komise z počátku září, podle kterého nezakázala úřadům, aby senátorům návrhy prověrek poskytla.

"Senát je v tomto případě třetí stranou; tudíž nemám oprávnění seznamovat ho s návrhy auditních zpráv nebo s reakcemi na ně," napsala Nytrovi Dostálová. Komisi nabídla účast odborníka na dotace, který by senátory mohl informovat o čerpání evropských fondů, o nastavení dotačního systému a o vyjednávání pro nové rozpočtové období unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 12:53 Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama