Autobazary žádají výjimku, chtějí otevřít provozovny

Autobazary chtějí zařadit prodeje s ojetými vozy mezi výjimky, které mohou i nadále poskytovat svoje služby. Jsou schopny zajistit dodržování velmi přísných hygienických pravidel a podmínek nouzového stavu vyhlášeného vládou.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Autobazar Auto ESA
doporučujeme

Dále žádají odložení daní, sociálního a zdravotního pojištění na dobu šesti měsíců po skončení nouzového stavu nebo rozložení těchto plateb do splátkového kalendáře na dobu 12 měsíců. Vyplývá to z otevřeného dopisu Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů (APPAA) vládě, který má ČTK k dispozici.

"Vážený pane předsedo vlády, vážená vládo, obracíme se na Vás jako oborová asociace, která zastřešuje podnikatelské subjekty v oboru prodeje použitých automobilů. Tento obor přímo nebo nepřímo zaměstnává přibližně 75 tisíc lidí a generuje roční obrat zhruba 150 miliard korun. Tisíce těchto zaměstnanců jsou však nyní v existenční nejistotě, jejich pracovní místa jsou ohrožena a jejich rodiny jsou oprávněně ve stresu z toho, co bude následovat," uvedl předseda asociace Petr Přikryl. Vyjádření ministerstva průmyslu ČTK zjišťuje.

Podle Přikryla jde o obor, bez kterého se česká ekonomika neobejde. V loňském roce se podle údajů společnosti Cebia v Česku prodalo nebo bylo dovezeno 760.000 ojetých osobních aut, meziročně zhruba stejně. Průměrná cena prodávaných ojetých aut loni klesla o jedno procento na 223.900 korun.

"Ovšem nejde jen o prodej ojetých vozů. Naši členové zajišťují spoustu dalších služeb. Například autoservis zákazníkům, administrativní služby, jako třeba převody vozidel, pojistky, finanční služby, STK nebo emise," doplnil Přikryl.

Prodej použitých automobilů v autobazarech navíc podle něj může řešit finanční problémy těch lidí, kteří se mohou dostat kvůli ztrátě zaměstnání nebo útlumu podnikání do finanční tísně. "Je mnohem jednodušší prodat v autobazaru druhé auto v rodině než nesplácet půjčku nebo muset prodat byt, anebo o něj dokonce přijít v exekuci," uvedl v dopise dále Přikryl.

Podle něj jde navíc o odvětví, na které je navázáno několik dalších oborů. Jsou to například dodavatelé náhradních dílů, pronajímatelé nemovitostí, STK nebo reklamní trh. "I tyto obory dnes generují kvůli zastavení byznysu s ojetými vozy nemalé ztráty," podotkl Přikryl.

Odvětví si podle něj neumí poradit s okamžitým zastavením ekonomiky a zavření prodejen, které nastalo na základě vyhlášení nouzového stavu bez varování a v podstatě ze dne na den. "Každým dnem přicházejí firmy v našem oboru o desítky milionů korun, přicházejí první propouštění a krachy. Ačkoliv byl nouzový stav vyhlášen již od 12. března, k dnešnímu dni stále nemáme jasné stanovisko, jakým způsobem bude stát kompenzovat vzniklé škody.

Odklad zálohy na daně, tedy v podstatě bezúročné půjčky státu, nebo odpuštění pokuty za pozdě podané kontrolní hlášení k DPH za kompenzaci nepovažujeme. Ani bezúročné půjčky vzniklou situaci neřeší," dodal Přikryl.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo…

30.05.2020 10:59 Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo…

Povinnosti po ukončení rodičovské? Řada lidí tápe, hrozí jim i sankce

30.05.2020 10:10 Zřejmě neutrální stanovisko vlády dostanou zákonodárci k předloze hnutí STAN, podle níž by úřady…

Omluvte se záchranářce a požádejte, aby zůstala, apeluje exhejtman Bendl…

30.05.2020 08:45 Stojí na straně záchranářky. Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) vyjádřil podporu i…

Dělám vše pro odvolání Filipa z prestižní pozice ve Sněmovně, říká pro EZ…

29.05.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR - Zahájila kampaň za jeho odvolání. Pro šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy