Babiš by podle většiny lidí neměl být tváří očkování, ukázal průzkum

Většina lidí se domnívá, že premiér Andrej Babiš (ANO) by neměl být hlavní postavou očkování proti koronaviru v Česku. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi (ČT). Lidé také chtějí mít možnost vybrat si vakcínu, kterou budou očkováni. Již v sobotu ČT zveřejnila část průzkumu, podle níž v zemi přibylo zastánců očkování.

Andrej Babiš
doporučujeme

Babiš na konci prosince oznámil, že na očkování v České republice bude jako koordinátor dohlížet on sám. Podle 60 procent Čechů by ale premiér hlavní postavou vakcinace být neměl. Opačný názor má 22 procent dotázaných. Necelá pětina lidí se pak nedokázala přiklonit ani k jednomu názoru.

Dvě třetiny lidí se domnívají, že by měla existovat možnost vybrat si vakcínu. Pouze 12 procent veřejnosti míní, že taková volba být nemá. V Česku se očkuje vakcínou od firem Pfizer a BioNTech a látkou od společnosti Moderna. Počítá se také s vakcínami od firmy Astra Zeneca, která zatím není pro použití v EU schválena.

Češi se ale rozcházejí v názoru na to, zda by mělo být cestování do zahraničí umožněno pouze naočkovaným lidem. Souhlasí s tím 39 procent dotázaných, proti je 43 procent respondentů.

Očkovat proti nemoci covid-19 by se nyní nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu o zdraví nejbližších. Zhruba čtvrtina oslovených by si vakcínu aplikovat nenechala většinou proto, že jí nedůvěřuje. Procento dotázaných už injekci dostalo.

Přístup kabinetu k očkování vnímá podle výsledků průzkumu pozitivně čtvrtina oslovených lidí, naopak negativně ho hodnotí skoro polovina respondentů. Dvě třetiny dotazovaných také uvedly, že se setkaly s dezinformacemi ohledně očkování.

Průzkum se uskutečnil od 16. do 19. ledna, zúčastnilo se ho 1011 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zadržela poslance Lubomíra Volného, už je opět na svobodě

07.03.2021 22:00 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný byl po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zadržen policií.…

Maturity podle Babiše nejsou nutné, protože je nevyžadují zaměstnavatelé

07.03.2021 18:53 Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou pomůže…

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 15:28 Aktualizováno Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama