Babiš chce co nejdříve řešit téma emisních povolenek na úrovni Evropské rady

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že požádal o zařazení tématu emisních povolenek na program Evropské rady na 5. října. Podle něj je nutné rychlé řešení ohledně negativních dopadů cen emisních povolenek a spekulací s nimi. Uvedl to při návštěvě maďarského předsedy vlády Viktora Orbána v Ústí nad Labem.

Andrej Babiš

Na severu Čech vede Babiš volební kandidátku svého hnutí ANO a po skončení pracovního programu se oba politici, kteří udržují dobré vztahy a kritizují migraci do EU, sejdou v ústeckém divadle s příznivci a členy hnutí. Večer přijme Orbána prezident Miloš Zeman v Lánech na Kladensku. Pracovní návštěva Orbána se koná zhruba týden před sněmovními volbami v ČR.

Příští českou vládu čeká podle Babiše hlavní bitva v Evropské unii právě ohledně emisních povolenek. "Já jsem včera psal dopis a také jsem si esemeskoval s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady (Charlesem Michelem) , že zkrátka analýzu, kterou udělala Evropská komise na vývoj emisních povolenek, že se vůbec netrefila a že ty emisní povolenky, které jsou předmětem spekulací, mají obrovský negativní dopad na náš průmysl a předpoklady se vůbec nenaplnily a dopadají negativně na naše firmy a přenáší se to na naše obyvatele," uvedl Babiš. "Potřebujeme zamezit spekulacím a potřebujeme zastropovat ceny energií tak, jako jsme to udělali my pro teplárny," uvedl. O stanovení horní hranice ceny emisních povolenek Babiš hovořil i po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku.

S Orbánem, kterého Babiš označil za přítele, debatovali politici o migraci a vzájemných vztazích. Maďarský premiér ocenil, že přijel právě do Ústí nad Labem, protože pro jeho generaci v Maďarsku byla šlágrem kniha Milenci a vrazi Vladimíra Párala, která se v severočeském průmyslovém městě odehrává. Orbán zdůraznil, že nechce zasahovat do českých voleb. Do České republiky podle svých slov přijel, aby potvrdil význam česko-maďarského křídla ve Visegrádské čtyřce.

Na premiéry čekalo v Praze i v Ústí nad Labem několik aktivistů, kteří vyjadřovali nesouhlas s politikou obou mužů. Orbán řekl, že mu to nevadí, protože to patří k profesi premiéra a za svobodu vyjadřovat vlastní názor bojoval.

Večer v 19:00 Orbána přijme na zámku v Lánech prezident Zeman. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka by spolu měli mluvit například o aktuální politické situaci. Zatímco Česko čekají volby již příští týden, v Maďarsku se budou konat za půl roku. Na asi hodinové schůzce, které se zúčastní i zástupci maďarské a české delegace, budou řešit i otázky migrace, situaci ve Visegrádu, kam kromě ČR a Maďarska patří také Polsko a Slovensko, nebo blížící se české předsednictví EU. Jednou z hlavních českých priorit bude otázka integrace západního Balkánu, tedy sousedů Maďarska, do evropských struktur. Zeman s Orbánem by se mohli bavit také o zdražování energií nebo o stavbě maďarské jaderné elektrárny, na které Maďarsko spolupracuje s Ruskem.

Mynář zveřejnil záznam Zemana v nemocnici. Prezident podepsal dokument bez…

21.10.2021 18:19 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Vratislava Mynáře ještě před svou hospitalizací, aby…

Dnešní tiskovka na případné aktivaci článku 66 nic nemění, vzkázal Fiala

21.10.2021 17:29 Zveřejněné informace prezidentovy kanceláře podle předsedy ODS Petra Fialy nic nemění na situaci a…

Mynář babiše informoval pouze o schůzi Sněmovny, o Vondráčkovi ne

21.10.2021 16:25 Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář informoval 13. října premiéra Andreje Babiše…

Babiš neplánuje během summitu jednat s Morawieckým o sporu o Turów

21.10.2021 12:29 Premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje během začínajícího summitu v Bruselu mluvit s polským…

Prezidentská kancelář odpoledne uspořádá tiskovou konferenci

21.10.2021 12:11 Kancelář prezidenta republiky (KPR) dnes odpoledne na Pražském hradě uspořádá tiskovou konferenci,…

Soud má na stole už 100 voličských stížností, poukazují například na…

21.10.2021 09:48 Ve stížnostech voličů, které po sněmovních volbách míří k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), se…

Sněmovna dnes končí. Naposledy jsou poslanci lidé z ČSSD a KSČM

21.10.2021 08:06 Sněmovna v předvolebním složení dnes končí. Poslední den v roli poslanců stráví mimo jiné zástupci…

Černošický úřad zjišťuje, zda Babiš nespáchal přestupek

20.10.2021 20:05 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Vláda řešila i horní limit cen energií. Podle Babiše prověří, jak je to…

20.10.2021 17:11 Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes na mimořádném jednání debatovala o nastavení horního…

Benešová zažaluje soudkyni, která prodloužila přerušení trestu Janouška

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se rozhodla podat kárnou žalobu na soudkyni…

Související:

Právě se děje

reklama