Babiš si pochvaluje oslavy "sametu". Reforma demokracie prý není nutná

Oslavy výročí pádu komunismu v Praze jsou podle premiéra Andreje Babiše (ANO) velice důstojné. Lidé jsou v ulicích a mají dobrou náladu, těší se a mají určitě důvod k radosti. Před odletem do Bratislavy to Babiš řekl novinářům. Na Slovensku podle něj bude situace podobná. S východními sousedy Česko pojí nadstandardní vztahy, země jsou podle předsedy vlády nejbližšími partnery.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Oslavy 17. listopadu v Národním muzeu
doporučujeme

"Lidé jsou v ulicích, mají dobrou náladu, takže myslím, že to probíhá velice důstojně. Těší se, mají určitě důvod k radosti. Myslím, že lidé jsou spokojení, a myslím si, že na Slovensku to bude podobné," uvedl Babiš.

Novinářům také řekl, že pokud se za 30 let od pádu komunismu nedokončily nějaké reformy, tak spíše ekonomické. Česko se podle něj mohlo poučit ve světě.

"Ale myslím, že ohledně demokracie nepotřebujeme žádné reformy. Máme svobodu a demokracii, a pokud jsem se díval na záběry z roku 1989, tak to hlavní, co Občanské fórum požadovalo, byly svobodné volby a ty máme. Myslím, že na tom není potřeba nic měnit, Česká republika nemá žádné problémy s právním státem. Je tady svoboda slova, máme nezávislá média, lidé mohou vyjadřovat svůj názor, takže z hlediska demokracie nevidím nějaký problém," uvedl premiér. V sobotu proti Babišovi na pražské Letné demonstrovalo až 300.000 lidí.

Babiš společně s dalšími premiéry zemí visegrádské čtyřky, tedy Slovenska, Polska a Maďarska, a předsedou německého Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem vystoupili s projevy na dopolední akci v Národním muzeu. Posléze si prohlédli výstavu Sametová revoluce, zúčastnili se otevření multimediální expozice k dějinám 20. století, která se nachází ve spojovacím podzemním tunelu mezi oběma budovami muzea, a poobědvali v Kramářově vile.

Na Slovensku se večer Babiš, slovenský premiér Peter Pellegrini a předseda maďarské vlády Viktor Orbán zúčastní ceremoniálu u památníku Brána svobody na soutoku Dunaje a Moravy pod hradem Děvín na okraji slovenské metropole u hranic s Rakouskem. Vzpomenou tam na oběti a perzekuci těch, kteří přes přísně chráněnou hranici utíkali. Babiš se večer s Pellegrinim zúčastní i koncertu k připomínce 30. výročí sametové revoluce ve Slovenském národním divadle.

Premiér dnes zhruba v 07:15 hodin položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě za skandování a pískání zhruba 15 protestujících. Doprovodila ho většina ministrů za hnutí ANO. Protestující na Babiše čekali s transparentem "Braňme se" a nápisem "Bureši, ani to nezkoušej!". Někteří křičeli "Táhni odsud, estébáku!". Na adresu protestujících Babiš novinářům sdělil, že v StB nebyl. "Vyhrál jsem třikrát soud a znovu ho vyhraju," dodal. Lidé pískali také například na vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), naopak zástupci Pirátů nebo čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se dočkali vřelého přijetí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trikolóra by se dostala do Sněmovny. ANO a Piráti klesají

08.12.2019 15:13 Hnutí Trikolóra se podle listopadového volebního modelu agentury Kantar CZ poprvé dostalo nad…

Nový odpadový zákon má motivovat Čechy k třídění

08.12.2019 12:51 Téměř po měsíci se vláda na svém pondělním zasedání vrátí k návrhům nové odpadové legislativy,…

Důchodci dostanou 900, poslanci 8 tisíc. Platy jim vzrostou na 90 tisíc

08.12.2019 09:31 Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než…

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama