Babiš nečeká, že se summit EU dohodne na finančním rámci

Premiér Andrej Babiš (ANO) nepředpokládá, že by se tento týden na mimořádném summitu Evropské unie podařilo najít dohodu na víceletém finančním rámci EU na roky 2021 až 2027. Pozice jednotlivých zemí jsou příliš rozdílné, řekl dnes předseda vlády poslancům ve výboru pro evropské záležitosti. Představoval jim českou pozici před summitem. Návrh víceletého finančního rámce Babiš považuje za nevyvážený, podle něj zvýhodňuje bohatší země. O možnosti českého veta vůči návrhu mluvit nechtěl.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Evropská Unie
doporučujeme

Babiš uvedl, že předseda Evropské rady Charles Michel je optimistický pokud jde o možnou dohodu, sám se k tomu ale staví skepticky. "Já si myslím, že se nedomluvíme. Ty rozdíly jsou obrovské," řekl. Kriticky se stavěl také k možnosti, že by se jednání na summitu, který začne ve čtvrtek, mohlo protáhnout až do soboty.

Český premiér nesdílí názor některých evropských politiků, že už nelze se schválením rozpočtového rámce otálet. Podle něj zbývá ještě relativně dost času na to najít dohodu. Současný summit považuje Babiš za první moment, kdy se bude vážně vyjednávat na nejvyšší úrovni. "Určitě všichni tam budeme s tím, že se chceme minimálně přiblížit v těch pozicích," řekl. Nechtěl mluvit o tom, zda by Česko uplatnilo veto, pokud by se nepodařilo prosadit jeho požadavky.

Samotný návrh víceletého finančního rámce však Babiš opět kritizoval. "Mám pocit, že návrh rozpočtu jde na ruku těm bohatým státům, že není vyvážený," řekl. Podle něj je nerovnováha mezi tradičními a novými politikami EU, když jsou staré priority jako zemědělská a kohezní politika omezovány na úkor centrálních unijních dotačních programů. Západoevropské země nechtějí peníze na kohezi zvyšovat a tvrdí, že rozpočet je třeba více orientovat na nové priority, jako jsou boj s klimatickými změnami, digitalizace či bezpečnost.

Právě návrh v oblasti kohezní politiky Česko dlouhodobě odmítá, podle Babiše by to znamenalo výrazný propad českých příjmů z EU. "Pro nás návrh snížení (peněz pro ČR) o 180 miliard korun není přijatelný," řekl Babiš. Politika soudržnosti je významným zdrojem příjmů chudších států EU a Česko je součástí sedmnáctičlenné skupiny Přátel koheze, která usiluje o to, aby se peníze určené na kohezi nekrátily. Aktuální návrh finančního rámce počítá s částkou 323 miliard eur (přes osm bilionů korun) na kohezní politiku, zatímco v letech 2014 až 2020 činila tato suma přepočítaná na 27 zemí 367 miliard.

Poslanci ve výboru apelovali na premiéra, aby se Česko víc zaměřilo i na čerpání peněz z centrálních unijních programů, kde zatím země není příliš úspěšná. Předseda výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) i poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) označili za chybu, že Česko na tyto peníze zatím nedosáhne. Upozorňovali také, že význam centrálních programů pro české subjekty poroste s tím, jak se bude Česko hospodářsky přibližovat bohatším zemím EU, protože současně s tím bude pro zemi méně peněz v kohezních fondech.

Babiš kritizoval systém rabatů, které mohou využívat někteří čistí plátci do evropského rozpočtu. Česko tyto rabaty nepovažuje za spravedlivé. Podle Babiše je také vyčleněno příliš mnoho peněz na některé politiky EU, zmínil zejména vyšší financování evropské pohraniční služby Frontex.

Výbor ve svém usnesení apeloval na Babiše, aby na summitu podpořil projekty, které zvýší bezpečnost Evropy, a to včetně ochrany vnějších hranic EU. "Evropská unie musí mít adekvátní prostředky na zajištění bezpečnosti svých občanů. Tady se neobejdeme bez efektivní ochrany vnější hranice," řekl po jednání výboru novinářům Benešík.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek a Schwarzenberg se naváží do Babiše: Čest Vaší práci, premiére!

08.04.2020 22:18 Aktualizováno TOP 09 není spokojena s tím, jak se vláda staví ke koronakrizi. Kriticky se vůči kabinetu a jeho…

Policisté nejspíš budou moci pokutovat přestupky ohledně koronaviru

08.04.2020 17:32 Policisté a strážníci zřejmě dostanou možnost ukládat pokuty až do 10.000 korun lidem, kteří budou…

Hamáček: Podání trestního oznámení za boj s epidemií je absurdní

08.04.2020 16:57 Podání trestního oznámení za to, že vláda bojuje proti epidemii nového typu koronaviru, považuje…

Opatření se přes Velikonoce zpřísňovat nebudou. Současná stačí, oznámil…

08.04.2020 16:26 V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření kvůli novému typu koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy