Babiš o důvodech odvolání Blatného: Byl pracovitý, ale měli jsme neshody

Důvodem odvolání Jana Blatného (za ANO) z pozice ministra zdravotnictví není nespokojenost s jeho prací. Na dnešní tiskové konferenci po uvedení nového ministra Petra Arenbergera do funkce to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S Blatným se rozcházel v názoru na to, jak by měl resort fungovat.

Posléze také uvedl, že měl problém se spolupracovníkem Blatného, který byl zastáncem "promořování" a vyjadřoval nesouhlas s nákupem protilátkových léků.

Odvolání Blatného není podle předsedy vlády politické rozhodnutí. Blatný ho tak přitom podle svého dopoledního vyjádření chápe. Babiš považuje za nutné ministerstvo personálně posílit. Důvodem konce Blatného není podle Babiše ani ruská vakcína proti covidu-19 Sputnik V.

"Důvod není ten, že bych byl nespokojen s jeho prací. Byl skutečně velice pracovitý ministr a my jsme i velmi dobře komunikovali. Problém byl v tom, že se rozcházíme v názoru, jak by resort zdravotnictví měl fungovat. My jsme o tom hned na počátku spolupráce diskutovali. Zdůrazňoval jsem, že důležitý je také marketing, komunikace, PR," řekl premiér.

Blatného dnes na Babišův návrh odvolal prezident Miloš Zeman, který ho znovu tvrdě kritizoval za to, že podle něj blokoval vakcíny proti covidu z Ruska a Číny. Dětského hematologa Blatného ve funkci nahradil jiný lékař - dermatolog a ředitel vinohradské nemocnice v Praze Arenberger.

Babiš Blatnému poslal v minulých týdnech několik vytýkacích dopisů. Kritizoval ho mimo jiné za podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19 nebo za postup při tendru na testy pro školy. Dnes Babiš uvedl, že s Blatným mnohokrát diskutoval o tom, že úřad nemůže reagovat byrokraticky a že má podporovat nové léky.

"Měl jsem zásadní problém s jedním spolupracovníkem pana Blatného, který tady podle mého názoru v lednu a únoru deklaroval promořování, které se mi zásadně nelíbilo, a také vyjadřoval zásadní nesouhlas s nákupem protilátkových záležitostí. Na tom jsme měli velkou neshodu," uvedl premiér.

"Pan Blatný odvedl maximum možného, ale zkrátka jsme dospěli k názoru, že takhle nemůžeme společně fungovat," řekl také. "Dospěl jsem k názoru, že v této chvíli je potřeba ministerstvo hlavně personálně posílit. (...) Po odchodu ministra (Adama) Vojtěcha odešli nějací úředníci, ti de facto nebyli nahrazeni a je potřeba to napravit," poznamenal Babiš.

Arenberger uvedl, že se musí s personální situací seznámit. Míní, že v současnosti ministerstvo potřebuje "spíš posílení než další vymetení černých koutů."

Babiš personální politiku ministerstva kritizoval už dříve. Za velkou chybu například považoval to, že Blatný dovolil odchod koordinátora testování na covid-19 Mariána Hajdúcha. Ten svůj odchod na podzim podle médií odůvodnil tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí.

Babiš očekává, že ministerstvo zdravotnictví bude jasně a transparentně komunikovat své návrhy, a to nejprve uvnitř kabinetu. Podle Arenbergera by resort měl být tím, kdo bude jako první prostřednictvím novinářů informovat o novinkách v pandemii i medicíně obecně.

Za koncem Blatného není vakcína Sputnik V, čeká se na stanovisko EMA

Důvodem odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ruská vakcína proti covidu-19 Sputnik V. Česko v jejím případě počká na stanovisko unijní Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), řekl Babiš novinářům poté, co dnes do funkce uvedl Blatného nástupce Petra Arenbergera (za ANO), který připouští klinické testování Sputniku.

Arenberger řekl, že chce do ČR dostat hlavně registrované vakcíny. O Sputnik V a jiné neschválené preparáty by se stát mohl zajímat při klinickém testování. "Pokud bude nějaká příležitost v nějakém horizontu typu klinického zkoušení léků, zase standardní postup, který je respektován evropskými úřady, tak se o to určitě budeme zajímat. Ale to je ještě předčasné," uvedl. Teoretická možnost tu ale je, doplnil.

Klinické zkoušení léku je běžný postup, zdůraznil. "Samozřejmě tento typ hodnocení také schvaluje SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv), pak se sem ten lék výrobcem dostane k testování. Není to tak, že by se to nakoupilo a testovalo. Je to standardní kontrolovatelný proces, sám pacient je informován, že to není plané podávání léku, ale něco, kde se sbírají data. Vědecký postup, kterým se posuzuje účinnost a bezpečnost léku," uvedl Arenberger.

Babiš řekl, že ČR čeká na schválení Sputniku agenturou EMA. "Ze zákona stát nemůže nakupovat jiné vakcíny, než které nakoupil od Evropské komise," uvedl. Arenberger řekl, že se ve věci plně ztotožňuje s Babišem. Odmítli možnost, že by vakcínu nakoupil ve prospěch Česka soukromý subjekt.

Prezident Miloš Zeman při jmenování nového ministra dnes vyhradil celý svůj projev vakcínám proti covidu. Blatný podle něj brzdil přísun ruské a čínské vakcíny, a je tak spoluzodpovědný za úmrtí na covid. "Chci zdůraznit, že to není o Sputniku. Jsou tu nějaké teorie a prezident o něm zase mluvil, není to o Sputniku," prohlásil Babiš, když zdůvodňoval Blatného odvolání. U Sputniku počká ČR na rozhodnutí unijní agentury, dodal.

Zeman dnes prohlásil, že Blatný a ředitelka SÚKL Irena Storová blokovali snahu o širší dostupnost vakcín. U ruské a čínské vakcíny podle Zemana panuje naprosto bezpředmětná ideologická hysterie. "Přeji vám, abyste se touto hysterií nenechal otrávit a funkci vykonával v zájmu českého národa a jeho zdraví," řekl Arenbergerovi.

Ministr později řekl, že se Storovou bude mluvit. "Zatím nevidím jediný důvod, proč by měla opouštět svoji pozici," uvedl.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Jan Blatný ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy