Babiš odlétá do Japonska, zúčastní se intronizace nového císaře

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer odletí na několikadenní návštěvu Japonska, kde se především zúčastní s dalšími zahraničními státníky úterního uvedení nového japonského císaře Naruhita na trůn. V plánu má schůzku s japonským premiérem Šinzóem Abem i s představiteli dalších zemí. Z Japonska by měl odletět ve čtvrtek.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Nový japonský císař Naruhito bude příští týden slavnostně uveden na trůn při ceremoniálu, kterého se zúčastní představitelé z více než 170 zemí. Naruhito 1. května převzal panovnické povinnosti od svého otce Akihita, který ze zdravotních důvodů abdikoval. Předání moci vyvrcholí v úterý sérií rituálních obřadů.

"Mě požádal pan prezident Miloš Zeman, abych zastupoval Českou republiku na intronizaci japonského císaře," řekl dnes Babiš novinářům. Pokládá za důležité, že Česko bude na ceremoniálu zastoupeno na vysoké úrovni. Intronizace se zúčastní i se svou manželkou Monikou.

Vztahy s Japonskem označil za skvělé a poukázal na to, že Japonsko je jedním z největších investorů v Česku. "Budu mít vícero bilaterálních schůzek. Budu mít schůzku s prezidentem Brazílie, prezidentem Německa, s premiérem Vietnamu, japonským premiérem, srbskou premiérkou a dalšími politiky," popsal Babiš. S japonským premiérem chce jednat i o prezentaci Česka v rámci letních olympijských her, které se mají uskutečnit v příštím roce v Tokiu.

"Bude tam znovu i thajský premiér, kde se snažíme prodat naše letadla, a další premiéři. Takže tam má člověk možnost za pět minut vyřídit věci velice konkrétní," dodal.

Babiš by měl v Japonsku navštívit počítačovou firmu NEC a na programu má také jednání se členy federace významných japonských firem Keidanren. Organizace sdružuje asi 1400 podniků.

"Spolupráce s Japonskem roste. Velká očekávání máme zejména od příštího roku, protože v Japonsku budou olympijské hry a Česká republika se velice pečlivě připravuje po stránce obchodní i po stránce technologické," řekl novinářům vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček.

ČR má s Japonskem dlouhodobě pasivní obchodní bilanci. Vývoz českých firem do Japonska v loňském roce činil 19,8 miliardy korun, z Japonska se dovezlo zboží za 68,2 miliardy korun. Do Japonska české firmy vyvážejí především komponenty na výrobu mobilních telefonů a automobilů. Mezi další vývozní položky patří chmel, sklo a bižuterie nebo stroje na výrobu nanovláken. Japonci do ČR dovážejí hlavně tiskárny a kopírky, automobily, elektrické motory a generátory a rovněž lékařská zařízení.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Tajemství, o kterém roky nikdo nevěděl. Havel přiznal svou největší chybu.…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Česko má za sebou oslavy 30 let od revoluce, a při této příležitosti si připomnělo nejen…

Babiš chce pozvat do Prahy ukrajinského prezidenta Zelenského a Hončaruka

18.11.2019 20:59 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama