Politici odsoudili teroristický útok v Nice. Česko stojí za Macronem, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil teroristický útok ve francouzském Nice, při němž dnes zemřeli tři lidé. Premiér to uvedl na twitteru. Prezident Miloš Zeman uvedl v kondolenci francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi, že se lidé nesmí nechat ovládnout strachem z fanatiků a musí bránit evropské hodnoty. Stejně jako ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vyjádřil soustrast rodinám obětí útoku.

Andrej Babiš, premiér ČR
doporučujeme

"Jsem naprosto zděšen barbarským útokem v Nice," sdělil Babiš. Česko podle premiéra stojí za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a všemi Francouzi.

K útoku se vyjádřil i šéf české diplomacie. "Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast příbuzným a rodinám obětí," řekl České televizi ministr Petříček. Připomněl také další dnešní pokus o útok v Avignonu a útok na velvyslanectví Francie v Saudské Arábii. Nedají se podle něj ničím omluvit, ať už byla jejich motivace jakákoli.

Zeman poslal kondolenci francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi. Uvedl v ní, že zprávu přijal s hlubokým zármutkem. Poukázal na symboliku útoku, který směřoval na křesťanskou baziliku. Podle českého prezidenta tak jde o útok nejen na Nice a Francii, ale "na nás všechny". "Nesmíme se v těchto těžkých chvílích nechat ovládnout strachem z nenávistných fanatiků, ale naopak bránit hodnoty, na kterých je založena evropská civilizace, hodnoty, ke kterým bezpochyby patří i svoboda vyznání, v bezpečí, bez hrozby násilných útoků," uvedl Zeman. Dodal, že boj proti terorismu je jednou z jeho priorit. Česká republika je podle něj připravena stát po boku Francie a dalších spojenců.

Útok odsoudili i zástupci opozice. "Ohavnost teroristického činu v Nice nám ukazuje, že v boji proti extremistům musíme být nesmlouvaví. Nyní mysleme na rodiny obětí, jejich přátele a blízké," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové musí být tento "barbarský projev islámského fanatismu" náležitě potrestán. "Přeji Francii sílu v boji s organizovaným radikalismem, kterému jde o vyvolávání nenávisti mezi skupinami obyvatel," napsala na twitteru. Teroristický útok pobouřil také předsedu sněmovního zahraničního a bezpečnostního výboru Pavla Fischera.

"Je to smutné a obětí fanatických útoků velmi lituji. Násilí ve jménu náboženství nejde ospravedlnit," napsal ČTK předseda STAN Vít Rakušan. "Nesmíme si nechat vzít svobody naší civilizace, nesmíme se nechat zastrašit extremisty. A stejně tak nesmíme připustit, aby tyto fanatické útoky zneužili extremisté mezi námi a zasévali nenávist," dodal. Je potřeba se podle něj bránit fanatismu na všech frontách.

Bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný útok označil za bestiální teroristický čin, který si nezaslouží nic jiného než razantní odsouzení. "Podobní lidé, kteří popírají základní principy lidskosti a smysl jakéhokoli náboženství, nemají v Evropě co pohledávat. Musíme se bránit," napsal na twitteru. Podobně se vyjádřil i jeho stranický kolega a předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek, podle kterého ti, kdo schvalují nebo podporují terorismus, nemají v Evropě místo. Poznamenal, že je potřeba v EU spolupracovat napříč bezpečnostními složkami.

"Terorismus a násilí nelze nikdy přijmout," uvedl v prohlášení papež. Útočník podle něj "rozséval smrt v místě útěchy a lásky, jakým je chrám Páně", a vyzval k ukončení veškerého násilí.

"Německo vyjadřuje sounáležitost s francouzským národem," uvedla kancléřka Angela Merkelová.

Britský premiér Boris Johnson řekl, že je útokem šokován. Italský premiér Giuseppe Conte vyzval k jednotě a k obraně hodnot svobody a míru.

"Celá Evropa je solidární s Francií. Tváří v tvář fanatismu a barbarství jsme jednotní a odhodlaní," uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle předsedy Evropské parlamentu Davida Sassoliho cítí zármutek kvůli útoku v Nice celá Evropa.

Útočník s nožem u kostela v Nice zabil tři lidi a několik dalších zranil. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters policie. Pachatel útoku byl podle starosty města Christiana Estrosiho zadržen. Vyšetřování případu s podezřením na vraždu s teroristickým motivem si vzala na starost protiteroristická prokuratura.

Francie se ještě nevzpamatovala z brutálního útoku na středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda. Následné obhajování práva na karikatury i rouhání ze strany prezidenta Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa a vlády některých muslimských zemí viní Macrona z šíření protiislámské propagandy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti se chystají na parlamentní volby 2021, jihomoravským lídrem bude…

28.11.2020 18:29 Lídrem jihomoravských Pirátů do sněmovních voleb v příštím roce se stal poslanec Radek Holomčík,…

Zemanův expertní tým řešil epidemii: Rozvolňování by mělo být zodpovědné a…

28.11.2020 16:27 Kroky vlády, které se týkají rozvolňování koronavirových opatření, by měly být podle prezidenta…

Karlovarský kraj stále bez hejtmana. Blok 21 zastupitelů nabídl post…

28.11.2020 15:01 Blok 21 zastupitelů Karlovarského kraje ze STAN, Pirátů, Místních a SNK1 nabídl místo hejtmana…

Vláda má v pondělí řešit zvýšení přídavků na děti. Koalice se přiblížila…

28.11.2020 14:25 Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama