Babiš označil svou vládu za úspěšnou, opozici obvinil ze sabotáže

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) označil svou vládu za úspěšnou. Odmítl podezření ze střetu zájmů, za snahou vyslovit dnes nedůvěru kabinetu vidí úsilí, aby odešel z politiky. Epidemii koronaviru se podle premiéra podařilo zvládnout navzdory opozici, která opatření vlády zpochybňovala a sabotovala s vidinou Babišovy porážky. Ministerský předseda rovněž odmítl unijní snahy o ovlivňování dění v ČR.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Při pandemii se podle Babiše ukázalo v plné nahotě pokrytectví opozice, které jde o to, aby Česko zvládlo epidemii co nejhůř. Šíření viru při první vlně vláda razantními opatřeními včas zarazila, "ale hlavně všichni jsme měli zadek sevřený strachy", uvedl. Na rozvolnění opatření podle Babiše tlačila opozice, od října 2020 jakékoliv opatření, rozhodnutí a kroky vlády kritizovali, zpochybňovali a sabotovali mimo jiné soudními žalobami.

"Ucítili jste tu příležitost, že můžete porazit toho Babiše, na kterého jste do té doby byli krátcí. Vaším vítaným spojencem se stal covid a na tu kartu jste vsadili všechno. Vidina porážky Babiše vám dočista zatemnila mozek," prohlásil předseda vlády. Opozice podle něj vede proti vládě brutální, nelítostnou a nihilistickou předvolební kampaň. "Vystupujete jako spasitelé, ale ve skutečnosti nejste nic jiného než sabotéři," dodal

"My v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický Pirátostát," prohlásil Babiš za potlesku svých příznivců na adresu svých nejsilnějších politických konkurentů. "My nechceme sdílet naši zemi. My nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament, nějaký zelený fanatici," uvedl. "Jsem svrchovaný premiér této země. Nepodléhám nikomu, jenom občanům, ti mi dali důvěru. Nikdo ze zahraničí nám do toho nebude kecat," dodal Babiš.

Premiér v minulosti v jedné z pasáží své knihy O čem sním, když náhodou spím psal o sdílené ekonomice. "Lidi budou brzy sdílet automobily, parkovací místa, byty a chaty. Budete si moci přivydělat tím, co umíte, nebo tím, co máte, bez jakékoli náročné administrativy....Sdílená ekonomika sníží náklady téměř všem lidem a umožní řadě z nich pracovat pouze na snížený nebo částečný úvazek," napsal v roce 2017 v knize svých vizí Česka roku 2035. Po jeho dnešním vystoupení ve Sněmovně se na toto téma rozpoutala debata na sociálních sítích. Babiš k tomu později dodal, že mu šlo o dobrovolné sdílení. "Ne povinně, jak to mají v plánu Piráti, co chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta," reagoval Babiš na twitteru.

Babiš během čtyřicetiminutového projevu uvedl, že opozice chce svrhnout vládu, která prosadila důstojné důchody, zvedla platy, snížila daně, zvýšila životní úroveň, myslí na rodiny, spotřebitele, konečně investuje a bojuje za české zájmy, například při rozdělování unijních prostředků, uvedl. "Já sám svojí urputností jsem pro Česko vyboxoval 42 miliard (korun) navíc," prohlásil. Výtky, že jeho vláda například Česko zadlužila a při pandemii postupovala chaoticky, označoval za nesmysl a výmysl. "A konečně jsme prosadil i zahrádkářský zákon. Jsem na to hrdej. Zdravím všechny zahrádkáře, vidíte, že jsem urputnej a splnil jsem svůj slib," dodal.

Premiér rovněž obvinil své odpůrce, že ho chtějí zlikvidovat na objednávku. „Je třeba ho (Babiše) zlikvidovat, protože přišel a nekradl, dělá zdarma,“ prohlásil. Odmítl opět, že by byl ve střetu zájmů kvůli holdingu Agrofert, který vložil do svěřenských fondů, ale je jeho skutečným majitelem. Prohlásil mimo jiné, že Agrofert neovládá a neřídí a že Evropská komise, podle níž ve střetu zájmů je, nemá co vykládat české zákony.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 12:22 Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama