Babiš považuje výsledek ANO za skvělý, kritizoval opozici

Premiér Andrej Babiš považuje výsledek hnutí ANO, jehož je předsedou, ve volbách za skvělý. Poděkoval všem občanům, kteří i přes koronavirovou epidemii přišli k volbám. Kvůli mediální masáži a stálé kritice vlády měl z voleb obavy, jediným programem opozice je podle něj porazit Babiše ve sněmovních volbách příští rok.

Andrej Babiš
doporučujeme

Předseda kabinetu též uvedl, že nehodlá zasahovat do vyjednávání o koalicích v jednotlivých krajích, je to podle něj na tamních organizacích. Výsledky senátních voleb příliš nesledoval.

Podle dosavadních výsledků postupovali kandidáti ANO v devíti senátních obvodech do druhého kola. Hnutí obhajuje dva mandáty. V krajských volbách ANO podle stávajících výsledků zvítězilo v deseti krajích. Před čtyřmi lety uspělo v devíti, hejtmana ale nakonec mělo pouze v pěti.

"Mám z toho upřímnou radost. De facto možná ještě větší než v roce 2017. Byla tady obrovská nejistota, jestli přijdou naši voliči, dají nám hlasy, nepodlehnou různým dezinformacím," řekl Babiš. V souvislosti s opozicí mluví o spiknutí nenávisti. "Bylo neuvěřitelné v debatách, jak někteří lídři Babiše nenávidí. Jediný jejich program je porazit Babiše příští rok," dodal premiér.

Očekává, že v některých krajích ostatní subjekty ANO obejdou při sestavování koalic. "Taková je politická realita, atmosféra. Nezbývá nic jiného než to akceptovat, i když tomu nerozumím, protože na rozdíl od opozice můžu zdokumentovat velice konkrétně, co jsem udělal v politice od ledna 2014," poznamenal Babiš. Také současná menšinová vláda s ČSSD má podle něj výsledky. Zopakoval, že doufá, že hejtmani budou spolupracovat s vládou.

Výsledek ANO ve Středočeském kraji považuje Babiš za příjemné překvapení. Podle propočtu ČTK tam vyhraje STAN, na druhém místě bude pravděpodobně ODS před hnutím ANO, jež tam minulé krajské volby vyhrálo. "Je velká škoda, že paní hejtmanka (Jaroslava Pokorná Jermanová) si to pokazila různými aférkami," poznamenal.

Různé prognózy podle Babiše hovořily o tom, že ANO ve Středočeském kraji získá 13 procent, v současnosti má zhruba 18,5 procenta. Na dotaz, zda by výsledek ANO byl obecně lepší, kdyby nebyla lídryní kandidátky znovu Pokorná Jermanová, Babiš odpověděl, že si myslí, že "kdybychom neměli covid-19, výsledek by byl podstatně lepší".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužené ošetřovné má být 70 procent, schválila Sněmovna

21.10.2020 18:53 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru…

Odklad EET zřejmě bude prodloužen do konce roku 2022

21.10.2020 18:42 Aktualizováno Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022.…

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 17:12 Aktualizováno V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 17:08 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama