Babiš považuje za zásadní chybu, že se lidé jako Švachula do jeho hnutí dostali

Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš považuje za zásadní chybu, že se lidé jako Jiří Švachula do hnutí dostali. Dnes odsouzený bývalý místostarosta a radní městské části Brno-střed podle něj přišel z "brněnského korupčního systému ODS" a svým chováním pošpinil jméno hnutí. Babiš to dnes napsal ČTK.

Andrej Babiš

Politici vládní koalice v souvislosti s dnešním rozsudkem na sociálních sítích připomínají, že si hnutí ANO jako jeden ze svých cílů vytyčilo boj proti korupci. V korupční kauze na radnici Brno-střed dnes Krajský soud v Brně uložil Švachulovi 9,5 roku vězení, trest je nepravomocný. Švachula vinu popřel.

"Já už jsem v minulosti několikrát řekl, že byla zásadní chyba, že se lidé jako pan Švachula do hnutí dostali. On konkrétně přišel z brněnského korupčního systému ODS a svým chováním, které se naučil v této tradiční straně, neuvěřitelně pošpinil naše jméno," uvedl Babiš.

Považuje to i za chybu krajské organizace ANO, věc pak řešil Babiš osobně. "Nejen, že jsme ho vyloučili hned, jak to vyšlo najevo, ale zrušili jsme kvůli němu i celou organizaci v Brně, abychom se od něj a jemu podobných očistili. Hnutí jsem zakládal jako protikorupční a takovými aférami ho nenechám poškozovat," dodal bývalý premiér.

Také místopředsedové ANO Radek Vondráček a Karel Havlíček považují za důležité, že hnutí Švachulu dříve vyloučilo ze svých řad. Na dotaz ČTK dále podobně jako Babiš uvedli, že si Švachula návyky přinesl ze svého dřívějšího působení v ODS. Dnešní rozsudek oba respektují.

"(Švachula) Zřejmě vycítil, že hnutí ANO je na vzestupu a snažil se na tom vydělat. Zakládáme si na tom, že jsme protikorupčním hnutím a nic na tom nezmění ani naprosté selhání jednotlivce," sdělil ČTK Vondráček.

ANO se podle Havlíčka se Švachulovými aférami rychle vypořádalo, vyloučilo ho a rozprášilo i krajskou organizaci v Brně. "To je potvrzení, že fungujeme dobře. Selhání jedince nelze nikdy zabránit, důležité je to, že nikoho nekryjeme a okamžitě s ním končíme," poznamenal.

Politici vládní koalice po dnešním rozsudku připomínali zejména cíl ANO být protikorupčním hnutím. "Skrz úplatky si (Švachula a další potrestaní) nakradli 47 milionů korun. To je ten Babišův 'boj proti korupci'. S transparentním státem by ani neměli šanci krást. Než vylezou z vězení, tak už ho snad budeme mít," uvedl na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle prvního místopředsedy lidovců Jana Bartoška má protikorupční hnutí ANO prvního odsouzeného za korupci a ovlivňování veřejných zakázek. Bartoškův stranický kolega a hejtman jihomoravského kraje Jan Grolich rozsudek v kauze Stoka uvítal. "Devět a půl roku pro Švachulu je dobrá zpráva. Na Špilberku by bylo dost místa i pro další, co si ze státu udělali dojnou krávu," komentoval rozsudek na twitteru. Brněnský hrad Špilberk v minulosti sloužil jako vězení.

K rozsudku se vyjádřila i předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní se Švachula chtěl spolu s dalšími obohatit na úkor daňových poplatníků o více než 260 milionů korun. "Profikorupční hnutí ANO," uvedla na twitteru.

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila SSHR na pokyn…

02.07.2022 10:35 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Graubner se stal po Dukovi novým pražským arcibiskupem

02.07.2022 13:11 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Zeman letos stráví dovolenou na Vysočině a v Lánech

02.07.2022 13:58 Prezident Miloš Zeman letos stráví dovolenou na Vysočině a v Lánech. Na Vysočinu odjede na "několik…

Fiala přivítal v Litomyšli členy Evropské komise, Česko zahájilo…

01.07.2022 21:50 Aktualizováno Společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli dnes Česká republika zahájila půlroční…

Česko se ujímá předsednictví v době plné výzev, uvedla Pekarová Adamová

01.07.2022 18:18 Aktualizováno Česká republika přebírá předsednictví v Radě Evropské unie v době plné výzev a velkých úkolů, řekla…

Rozhodnutí o termínu prezidentských voleb v lednu 2023 vyšlo ve Sbírce…

01.07.2022 17:52 Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna…

Piráti neuspěli se žalobou na Babiše, který údajně lhal o nastěhování…

01.07.2022 16:54 Krajský soud v Praze nevyhověl žalobě, kterou loni Piráti podali na tehdejšího premiéra Andreje…

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard

01.07.2022 15:25 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard korun z květnových 189,3 miliardy…

Balaš převzal ministerstvo školství. Podle Fialy musí řešit vzdělávací…

01.07.2022 13:13 Aktualizováno Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Lipavský: Určujícím tématem českého předsednictví EU bude jednoznačně…

01.07.2022 10:44 Určujícím tématem začínajícího českého předsednictví Evropské unie bude jednoznačně Ukrajina, která…

Vláda jedná s KKCG o převodu firmy vlastnící zásobník plynu v Dambořicích

30.06.2022 17:45 Aktualizováno Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka jedná s českou vládou o převodu výkonu…

Pekarová Adamová chce od Křečka vysvětlení jeho postupu vůči Šimůnkové

30.06.2022 14:17 Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09) chce, aby jí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček…

Související:

Právě se děje

reklama