O svolání Evropské rady oficiálně nejprve žádalo Polsko. Posíláme si smsky, reaguje Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle svých slov požádal o svolání urgentní konference členů Evropské rady kvůli situaci v Bělorusku po tamních prezidentských volbách. Jako první tak učinil polský předseda vlády Mateusz Morawiecki, což dokládá i pět dní starý oficiální dopis zveřejněný na polském vládním webu. Podobnou oficiální žádost ale český premiér k dispozici zřejmě nemá, pro EuroZprávy.cz totiž uvedl, že věc komunikuje přes sms zprávy.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Dnes ráno jsem apeloval na Charlese Michela a Ursulu von der Leyen ohledně situace v Bělorusku, která je skutečně vážná. Po dohodě s Mateuszem Morawieckim jsem požádal o svolání urgentní videokonference členů Evropské rady. A vyslání jasného signálu ohledně sankcí, které musí trvat, dokud v Bělorusku neproběhnou svobodné a transparentní volby za účasti mezinárodních pozorovatelů," napsal dnes Babiš na svém facebooku

Jakékoliv podrobnosti k jeho apelu a výzvě ale chybí. Jak upozornila agentura Reuters, podobnou rétoriku vůči nejvyšším orgánům Evropské unie zaujalo i Polsko, a to už v pondělí, kdy k jednání Evropské komise a Evropské rady vyzval tamní předseda vlády Morawiecki, což potvrdil i Babiš, když v úterý uvedl, že očekává iniciativu Evropské unie ohledně dalšího postupu poté, co polský premiér vyzval ke svolání mimořádného summitu. 

"Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval vůdce Evropské komise a Evropské rady, aby uspořádali zvláštní summit Evropské unie o Bělorusku," napsala agentura Reuters a řada dalších zahraničních médií s odkazem na informace z vládního webu, kde je celá výzva s datem 10. srpna 2020 zveřejněna

Oficiální dopis byl adresován v pondělí Charlesi Michelovi a Ursule von der Leyen a apel ze strany Polska na předsedkyni Evropské komise a předsedu Evropské rady tedy proběhl o pět dní dříve, než ze strany České republiky.

Z vyjádření premiéra na facebooku navíc není jasné, jakou formou vyzval Evropskou radu k videokonferenci. Server EuroZprávy.cz proto požádal Andreje Babiše o dokumenty, které by doložily jeho tvrzení. Ty ale Babiš neposkytl.

"Posíláme si smsky a označení twitterovou adresou," uvedl premiér pro EuroZprávy.cz v reakci na žádost o důkazy, které by jeho tvrzení podložily. Redakci se však na jeho twitteru nepovedlo žádnou žádost o svolání Evropské rady dohledat.

Babiš na sociálních sítích rád mate veřejnost 

Andrej Babiš na sociální síti už v minulosti zmátl veřejnost. Letos v zimě veřejnosti tvrdil, že právě on zrušil migrační kvóty. V lednu letošního roku uvedl, že proti přijetí vystupuje už několik let a že "spolu s kolegy z V4 zrušil" na Evropské radě povinné kvóty pro rozdělování migrantů. To ale není tak úplně pravda.

Program kvót, na kterém se státy Unie přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017. Podle unijních pravidel byl návrh přijat, protože nebylo potřeba souhlasu všech členských států.

Projekt ale nebyl zcela naplněn, přesídlila se totiž pouze třetina z původního počtu migrantů. A ačkoliv Babiš tvrdil už dříve, že s Viktorem Orbánem zrušili systém kvót, ve skutečnosti na to tehdy Babiš neměl vůbec žádný vliv.

Už v říjnu 2017, po skončení platnosti původního rozhodnutí, se předsedové vlád dohodli, že kvóty nebudou povinné. Českou republiku tehdy zastupoval premiér Bohuslav Sobotka, Babiš byl do funkce premiéra jmenován až o dva měsíce později.

Babiš sice tvrdil, že kvóty padly na červnové Radě EU v roce 2018 na jeho nátlak, ve skutečnosti k tomu ale došlo na základě dohody z již zmíněné říjnové Rady.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Bolševické zlo vítězí. Vraždy na železné oponě justici netrápí,…

23.09.2020 16:35 KOMENTÁŘ - Spravedlnost pláče, do duší pozůstalých se zavrtal zmar a bezmoc. Naopak bolševické,…

Vláda projedná kurzarbeit v pátek, koalice našla shodu. Bude se řešit i…

23.09.2020 15:53 Aktualizováno Vláda bude v pátek znovu projednávat pravidla kurzarbeitu. Koaliční strany se dnes dohodly na jeho…

V Senátu se snesla kritika na finanční správu: Je represivní, v…

23.09.2020 14:47 Aktualizováno Finanční správa by podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) měla k plátcům daní přistupovat…

Mohlo by být až 6000 nakažených denně, varuje Hamáček. Krizový štáb řešil…

23.09.2020 13:55 Ústřední krizový štáb se dnes dohodl na posílení mobilních volebních komisí, aby mohly obsloužit až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama