Babiš požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, podle Blatného je to nutné

Nouzový stav kvůli epidemii koronaviru je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné znovu prodloužit, aby mohla dál platit plošná opatření. Premiér to dnes řekl poslancům k důvodům, proč vláda požádala Sněmovnu už o šesté prodloužení nouzového stavu, nově do 21. února.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Vláda žádá o prodloužení nouzového stavu hlavně z důvodu dosáhnout zásadního obratu v boji s koronavirovou epidemií," řekl ministerský předseda.

Situace je podle Babiše stále vážná. S nemocí covid-19 je hospitalizováno 6390 občanů, z toho 1100 na jednotkách intenzivní péče (JIP), uvedl Babiš. Podle něj by bylo třeba snížit tyto počty na 3000 hospitalizovaných, z toho 450 na JIP. "Naše zdravotnictví zkrátka potřebuje oddech," uvedl Babiš.

Problémem je podle Babiše i nedostatek vakcín jak v ČR, tak v EU. Do Česka zatím dorazilo 248.625 vakcín proti koronaviru, řekl preiér. "Do dnešního rána bylo naočkováno 154.989 našich spoluobčanů," dodal. "Objednali jsme téměř 20 milionů vakcín. Každý, kdo projeví zájem, bude naočkován," dodal.

Stav dodávek vakcín by se podle Babiše mohl zlepšit v únoru. Premiér uvedl, že o schválení svých vakcín by mohly Evropskou lékovou agenturu požádat také Rusko a Čína. "Pokud ty vakcíny budou v pořádku, tak samozřejmě evropská agentura s tím nemá problém," řekl předseda vlády.

Babiš uvedl, že do středečního večera bylo k očkování zaregistrováno na 173.000 seniorů nad 80 let, termín si zarezervovalo 72.180 lidí. Počáteční problémy s registračním a rezervačním systémem byly podle premiéra hlavně na straně očkovacích míst. Babiš se současně ohradil proti kritice." Boj s koronavirem není boj s Babišem," uvedl.

Premiér volal po větší zodpovědnosti lidí. Podle něj se například ve Francii dodržuje zákaz vycházení po 18:00, zatímco v Česku se opatření někdy obcházejí. "Všichni teď jezdí údajně na služební cesty do Špindlu," dodal Babiš.

Blatný: Situace je riziková, delší stav nouze je nutný

Stav epidemie je v Česku rizikový a bez nouzového stavu není možné efektivně a rychle přijímat účinná protiepidemická opatření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to poslancům řekl při dnešní debatě o vládní žádosti o prodloužení stavu nouze o dalších 30 dnů. Počet hospitalizovaných s covidem-19 je podle něho nutné snížit na 3000, tedy na méně než polovinu nynějšího stavu. Pokles k tomuto počtu by podle ministra mohl trvat nejméně tři týdny.

Navzdory zpomalování epidemie nyní počet nákaz desetinásobně převyšuje limit, který je obecně pokládán za bezpečný, řekl Blatný. Upozornil také na nebezpečí rozšíření nové mutace viru, která je nakažlivější.

"Požadavek na čtyři týdny není virtuální," uvedl k vládní žádosti Blatný. Opozice se k ní ale staví vesměs rezervovaně. Komunisté jsou ochotni prodloužit nouzový stav o tři týdny za splnění svých podmínek, k nimž patří širší otevření škol. Blatný poslancům nabídl jednání o ochranných opatřeních i o úpravách krizových zákonů, sdílení dat o epidemii a o očkování a podporu antigenního testování na koronavirus v podnicích.

Později Blatný upřesnil, že v legislativě je třeba připravit obdobu německého epidemického stavu, nynější krizový zákon na něj není koncipován. Jiné sliby ale dát odmítl, protože nejistota se podle něho stává novou normou, byť se to nelíbí nikomu. "Jistotu vám opravdu nedám, to bych vám lhal a to není dobré. A neumím vám dát žádný slib, protože bych se vystavoval tomu, že bych nemusel být schopen ho dodržet," řekl.

"Rizikový vývoj epidemie probíhá všude," podotkl ministr. Poukazoval na to, že obdobné restrikce jako v Česku platí i v dalších státech. Jejich cílem je omezení mobility obyvatel a setkávání lidí. "Je to primitivní a pro řadu lidí omezující způsob, ale jiný nemáme," dodal Blatný. Varoval, že pokud by nouzový stav skončil, ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních by už nemohli pomáhat vojáci a ventilátory a lůžka by se musely vrátit do hmotných rezerv.

Ke kritice postupu kabinetu v očkování Blatný řekl, že očkováno bylo asi 1,5 procenta obyvatel. "Nejsme ani úplně na špici, nejsme ani úplně dole," uvedl. V případě, že nebude schválena vakcína firmy AstraZeneca, tak jak se očekává, očkování první skupiny lidí se podle něho protáhne do konce března. Pokud vakcína schválena bude, bude držen plán proočkovat tuto skupinu do konce února, dodal Blatný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama