Babiš požádal Sněmovnu o prodloužení stavu nouze. Zdaleka není vyhráno, řekl poslancům

Epidemie koronaviru v Česku podle údajů z posledních dnů začíná oslabovat, ale zdaleka není vyhráno, řekl dnes poslancům premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je nutné zachovat a dodržovat dosavadní opatření, zdůvodnil žádost vlády o prodloužení nouzového stavu. Také nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před poslanci varoval před tím, že pokud lidé přestanou dodržovat přijatá opatření, pak se jejich účinek nedostaví.

Andrej Babiš
doporučujeme

"Je zřejmé, že zdaleka nemáme náš boj vyhraný, epidemie je ve zlomové fázi. Musíme co nejdříve docílit toho, aby se šíření epidemie zpomalilo," řekl premiér. Podle něj je třeba zabránit kolapsu nemocničních kapacit.

Blatný informoval, že takzvané reprodukční číslo se nyní pohybuje mezi 1,1 a 1,2. Tento údaj uvádí průměrný počet dalších osob, které se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Podle pondělních informací bylo 1,36. Za zásadní označil ministr to, že se dále nezvyšuje procento pozitivních testů vztažených na celkový počet testů.

Bez prodloužení nouzového stavu by podle Babiše nebylo možné zachovat platnost nutných opatření proti šíření viru. Premiér mezi ně zařadil omezení volného pohybu osob, doporučení maximálně využívat práci na dálku, zákaz maloobchodního prodeje až na výjimky, zrušení prezenční výuky ve školách nebo povinnost nosit roušky.

Před poslance předstoupil ve své sněmovní premiéře také nový ministr zdravotnictví Blatný. Varoval, že v Česku se stále a významně odehrává takzvané komunitní šíření nemoci covid-10 napříč společností. Poslední vládou přijatá opatření mají podle něj velký potenciál šíření zpomalit, ale jen tehdy, pokud je občané budou dodržovat. Podle něj se společnost nachází v klíčovém bodu zlomu a v následujících dvou týdnech by se mohla situace zlepšovat, což by mohlo vést ke snížení tlaku na nemocniční kapacity. Zásadní problém je podle ministra v počtu nakažených seniorů. Jejich podíl už v říjnu vzrostl na 14 procent. Zdůraznil, že tuto část lidí je nutné ochránit.

Blatný varoval, že pokud lidé přestanou dodržovat opatření, pak se jejich účinek nedostaví. Soudí, že není nutné zavádět nová opatření, ale dodržovat ta přijatá. Systém zdravotní péče podle něj neohrožuje nedostatek lůžek nebo techniky, ale nedostatek personálu.

Vláda podle Babiše zatím nepředpokládá uzavření ekonomiky kvůli epidemii v takovém rozsahu, jako tomu bylo na jaře. Nepočítá ani s tím, že by vyvolala uzavření průmyslových podniků, uvedl premiér. Současně varoval před katastrofickými scénáři. Ekonomika by letos měla za celý rok klesnout o 6,5 až sedm procent v souladu s prognózou MF, řekl. Vývoj je podle něj nutné posuzovat střízlivě bez katastrofických předpovědí. Připomněl pokles státního dluhu vůči hrubému domácímu produktu od roku 2013 a argumentoval tím, že české zadlužení je jedno z nejnižších v Evropě.

"Naše vláda potřebuje čas. Hasíme vzniklé problémy," uvedl. Kabinet podle něj také pracuje na restartu ekonomiky. ČR při zapojení všech může z krize vyjít posílena, dodal.

Premiér také oznámil, že plošné testování na koronavirus pomocí antigenních testů, které by měly dorazit dnes, začne nejpozději v pondělí. Má stát podle Babiše dvě miliardy korun.

Opozice kritizovala postup vlády při koronavirové krizi

Předseda pirátského klubu Jakub Michálek zopakoval, že nouzový stav by měl být zatím prodloužen o 14 dnů. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něho v létě zlehčoval varování před druhou vlnou epidemie. "Výsledek tady máme dnes. Nejhorší čísla v Evropě a další nouzový stav," uvedl. Čtrnáctidenním prodloužením nouzového stavu by si podle Michálka Sněmovna zachovala kontrolu nad tím, co při něm vláda dělá. Piráti navrhli také obsáhlý soubor opatření, která by vláda měla udělat.

ODS navrhla ústy svého místopředsedy Martina Kupky, aby se nouzový stav prodloužil jen o 14 dnů, nebo o tři týdny. Sněmovna by podle ODS měla uložit vládě, aby opatření předjednávala s opozicí a řádně a srozumitelně je zdůvodňovala. Měla by také zhodnotit přijatá opatření a předložit realistické epidemiologické modely a plán uvolňování opatření. Chce mimo jiné, aby se do do základních škol vrátily děti z prvních a druhých tříd a aby žáci devátých tříd a maturanti mohli chodit na konzultace.

KDU-ČSL bude podle poslance Víta Kaňkovského hlasovat pro prodloužení nouzového stavu o tři týdny, nebo o 30 dnů, jak chce vláda. Pro vládní návrh prodloužení se vyslovil předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Za znovuotevření škol se přimlouval předseda SPD Tomio Okamura. "Plošná opatření a panika ohrožují všechny z nás," uvedl. Podle Okamury je třeba chránit ohrožené skupiny lidí a neohrožovat ty, které covid-19 neohrožuje. "Pod pláštěm epidemiologických opatření jsou omezovány ústavou dané občanské svobody i ekonomika," prohlásil předseda SPD.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová si postěžovala na to, že ve vládní žádosti chybí budoucí výhled a vládní strategie. "Je to základní problém celé situace a trvá to již měsíce," řekla.

Šéf STAN Vít Rakušan uvedl, že vláda ztratila důvěru lidí. Pochybují podle něho o tom, zda jsou opatření proti koronaviru jsou smysluplná. Kabinet by je měl podle něho podložit fakty a vysvětlovat srozumitelně, nikoli s vojenskou dikcí. Aby vláda důvěru obnovila, neměla by přijímat restrikce, u nichž nezná důsledky, dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anticovid tým: Medici mají přestat pomáhat v nemocnicích, žádají ODS, TOP…

02.12.2020 09:32 Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích…

Piráty povede do parlamentních voleb Ivan Bartoš, má ambice usednout ve…

02.12.2020 08:30 Piráty povede do sněmovních voleb v příštím roce jako lídr a kandidát na premiéra předseda Ivan…

"Zeman nikam nejezdí. A když, je to pro ostudu." TOP 09 chce snížit…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Opoziční TOP 09 navrhne zkrátit během debaty ve Sněmovně návrh rozpočtu kanceláře prezidenta na…

Schillerová: Případné změny v daňovém balíčku jsou nyní na Senátu

01.12.2020 16:31 Zrušení navýšení slevy na poplatníka nebo omezení změny daní na dva roky je nyní v rukou Senátu. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama