Babiš přijel do Lán. Jedná se Zemanem o výměně ministra Prymuly

Premiér Andrej Babiš dorazil na zámek do Lán projednat s prezidentem Milošem Zemanem otázku výměny ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Babiš dopoledne řekl, že by Prymula měl rezignovat kvůli fotografiím deníku Blesk, podle kterých navštívil restauraci. Prymula to odmítl, tvrdí, že žádné vládní opatření proti šíření covidu-19 neporušil. Babiš pro takový případ avizoval, že Prymulu odvolá.

Miloš Zeman jedná s Andrejem Babišem. (23.10.2020)
doporučujeme

Odvolání ministrů je podle zákonů v kompetenci prezidenta. Podle ústavy "odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády". Loni při návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) Zeman krok několik měsíců odkládal s argumentem, že mu ústava neukládá žádnou lhůtu, ve které má konat.

Prymula nehodlá kvůli schůzce v uzavřené restauraci rezignovat, ačkoliv ho k odchodu z vlády Babiš vyzval. Prymula řekl, že žádné vládní opatření neporušil a schůzka se uskutečnila v soukromých prostorách vyšehradské kapituly. Premiér předtím označil jeho chování za neomluvitelné a řekl, že pokud funkci neopustí sám, odvolá ho. Dodal, že shání Prymulova nástupce a odpoledne by ho chtěl Zemanovi představit, aby se nový ministr mohl účastnit pondělního jednání kabinetu.

Na úřad vlády po poledni přijel za premiérem náměstek brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný. Důvody schůzky nechtěl komentovat. Ve veřejném prostoru se spekuluje o tom, že by Prymulu mohl nahradit nynější náměstek ministra pro zdravotní péči Aleksi Šedo nebo exministr a šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík, který ale nabídku podle České televize nedostal.

Další z účastníků jednání Jaroslav Faltýnek (ANO) oznámil rezignaci na funkci prvního místopředsedy hnutí ANO. Novinářům při odchodu z jednání s Babišem ze Strakovy akademie řekl, že odstoupení považuje za symbol uznání své chyby. Faltýnek je také předsedou poslaneckého klubu hnutí, jeho členy chce požádat, aby se vyslovili, zda má pro pokračování ve funkci jejich důvěru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Před Vánoci by všichni Češi mohli podstoupit covid test, dobrovolně…

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům…

ODS bude se zákonodárci vyjednávat o dvou variantách daňového balíčku

24.11.2020 20:22 Občanští demokraté budou vyjednávat se zákonodárci o dvou variantách daňového balíčku, o němž bude…

Piráti a Starostové se doplňují ve městech i obcích, možná koalice je…

24.11.2020 17:00 Jejich případné spojení mu dává smysl. Politolog Tomáš Lebeda tvrdí, že případná koalice Pirátů se…

Prezident Zeman prohrál spor o jmenování Fajta profesorem, NSS zamítl…

24.11.2020 15:23 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama