Babiš: Proti koronaviru bylo v Česku dosud očkováno zhruba 40 tisíc lidí

V Česku bylo dosud očkováno proti koronaviru zhruba 40.000 lidí, řekl premiér Andrej Babiš. Ministerstvo zdravotnictví počty očkovaných zveřejňuje ve čtvrtek, podle těchto údajů bylo do středy očkováno 19.918 lidí.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Babiš zopakoval, že prioritu v očkování mají zdravotníci, starší 80 let a nemocní. "Očkovací centra musejí spotřebovat vakcíny do týdne po obdržení," uvedl pro novinky.cz.

Hejtmani podle předsedy Asociace krajů, jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví co nejdříve spustilo centrální registrační systém, aby ho mohly kraje vyzkoušet. "Musíme vidět, jak bude systém fungovat, zda se nebude někde hroutit. Jde o to, abychom v momentě, kdy budeme mít dostatek vakcín, neřešili případné chyby systému a mohli se jen soustředit na samotné očkování," řekl.

Centrální registrační systém fungující podobně jako registrace k antigennímu testování má evidovat všechny zájemce z republiky, které bude přidělovat k jednotlivým centrům a postupně jim posílat termíny. Podle Kuby ale musí právě centra v krajích mít možnost si zvaní lidí sama řídit podle personálních možností a dodávek vakcín. Podle zástupců krajů by měl systém zohledňovat bydliště zájemců nebo myslet na členy rodiny a umožnit jim očkování ve stejných časech.

Kraje navázaly na ministerskou metodiku své vlastní očkovací strategie. Připravují velkokapacitní očkovací centra, většinou nejméně jedno na každý okres. Například v Libereckém kraji s nimi počítají od 1. února, v Královéhradeckém se první otevře od 20. února. Strategii ve Středočeském kraji je nutné koordinovat s Prahou. Velké množství Středočechů podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) denně dojíždí do Prahy a mohli by využít pražské fakultní nemocnice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ne roušky, ale potraviny. ANO, SPD a komunisté oficiálně ničí svobodu a…

20.01.2021 16:45 KOMENTÁŘ - Názor, že současná vláda omezuje svobodu, jsme za poslední měsíce jistě slyšeli…

Příjem žádostí do druhé výzvy COVID nájemné bude až do 29. ledna

20.01.2021 14:53 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID…

Hamáček: Česko musí setrvat u stávajících opatření

20.01.2021 13:59 V Česku musí podle předsedy Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD)…

Komerční šíření nacistických symbolů bude zřejmě trestné

20.01.2021 13:56 Komerční šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí bude zřejmě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama