"Babiš provedl nejhorší útok na statní kasu." Kovářová se při interpelacích střetla s premiérem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ve Sněmovně střetl s poslankyní STAN Věrou Kovářovou kvůli zrušení superhrubé mzdy a souvisejícímu významnému snížení daně z příjmu. Kovářová nařkla premiéra z veletočů, když to před časem odmítal a nyní takový návrh prosazuje. Babiš zase poslankyni vinil z toho, že nechce lidem nechat víc z jejich výdělku.

Věra Kovářová
doporučujeme

"Nechápu, proč nechcete dát lidem peníze," prohlásil Babiš. Superhrubou mzdu označil za "podvod z dílny" někdejšího premiéra za ODS Mirka Topolánka a tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, když se jedná podle premiéra o daň z daně.

V programu nynější vlády je zrušení superhrubé mzdy se sazbou daně 19 procent, Babiš ve Sněmovně prosadil základní sazbu 15 procent. Kovářová poukazovala na to, že Babiš ještě nedávno tvrdil, že takové snížení daně by zničilo hospodářství. "Proč tyto veletoče?," tázala se.

Babiš prohlásil, že názor změnil kvůli koronavirové krizi a Česko si podle něho může s ohledem na nynější míru zadlužení takové snížení daně z příjmu dovolit. "Myslím, že v těžkých časech musíme zaměstnance podpořit. Covid změnil náš život a změnil všechno," řekl.

Kovářová ale prohlásila, že lidé si Babiše pamatovat jako člověka, který "provedl nejhorší útok na státní kasu" a "devastující útok na obce a kraje".

Vládní daňový balíček, který nové sazby daně z příjmu obsahuje, nyní projednává Senát. Senátní hospodářský výbor navrhl menší zvýšení základní slevy na poplatníka, než jak ji ve Sněmovně prosadili Piráti. Kraje a obce by měly podle výboru dostat vyšší podíl na výnosech daní.

Prezident Miloš Zeman v úterý oznámil své rozhodnutí, že daňový balíček vetuje. Důvodem je zejména právě zvýšení daňové slevy na poplatníka. Podle Zemana výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miroslav Kalousek odchází ze Sněmovny, jako poslanec končí

19.01.2021 17:57 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát.…

Poslanec Volný odmítl kvůli konspiracím nosit ve Sněmovně roušku

19.01.2021 17:31 Nezařazený poslanec Lubomír Volný, původně zvolený za hnutí SPD, odmítá spolu se svým kolegou…

Prezident Zeman se nechá ve středu očkovat proti koronaviru

19.01.2021 17:07 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti koronaviru ve středu v Ústřední vojenské nemocnici v…

Novým předsedou klubu poslanců TOP 09 se stal Válek, nahradil Kalouska

19.01.2021 16:05 Předsedou sedmičlenného klubu TOP 09 v dolní parlamentní komoře zvolili po odchodu Miroslava…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama