Babiš prozradil datum zveřejnění Národního investičního plánu

Národní investiční plán představí vláda příští pondělí 16. prosince. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl při vyhlášení výsledků ocenění Exportér roku v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Materiál, který má ČTK k dispozici, počítá s tím, že do investic do roku 2030 půjde 2,8 bilionu korun, převážná část do dopravy.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) jde o souhrn všech příležitostí a vizí toho, co je možné vybudovat v horizontu jedné generace. Plán se bude průběžně obměňovat, řekl dnes ministr ČTK.

Podle Havlíčka se dokument stále dotváří. Plán se soustřeďuje na šest základních oblastí - vzdělání, doprava, digitální komunikace, energetika, životní prostředí a sociální infrastruktura. Babiš na nedávném setkání s představiteli českého stavebnictví hovořil o 20.000 projektech za pět bilionů korun.

"Přidaná hodnota je to, že jsme vůbec poprvé dali dohromady všechny ambice. Že už je nějak roztřídíme do nějaké skupiny, je věc druhá. Je to o tom, že se o tom musíme potom bavit, že se to bude samozřejmě měnit, že se kolem toho budeme trošku hádat, že to teď vzbudí emoce," řekl ČTK Havlíček. Podle Babiše se v plánu spočítal potenciál Česka. "Kdybychom si představili, že máme na všechno peníze, tak na co by to bylo. My ho představíme v pondělí 16. prosince. Je to vlastně ta rezerva, ta budoucnost," uvedl Babiš na setkání exportérů.

Víc než tři čtvrtiny výdajů se v dokumentu týkají dopravy, jejich hodnota činí přes 2,1 bilionu korun. "Dopravní infrastruktura na sebe váže obrovské zdroje. Jsou to všeobecně ve světě ty nejnákladnější investice, které mají poměrně dlouhý životní cyklus, od přípravy až po finální kolaudaci. Doprava v tom logicky bude sehrávat naprosto zásadní roli," uvedl Havlíček.

Následuje ministerstvo životního prostředí s investicemi za 125 miliard korun. Vláda celkově do národního plánu zařadila 17.000 investic. Několik stovek z nich označuje za strategické. Plán by podle představ vlády mohl přispět k vhodnému usměrňování ekonomického cyklu. Dokument vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a požadavků resortů, obcí a krajů. Deník N upozornil, že v plánu je zhruba polovina z projektů, které Babiš při návštěvách regionů slíbil.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera (†72)

20.01.2020 22:02 Aktualizováno Ve věku 72 let zemřel předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera, člen ODS a…

Ministr dopravy Kremlík končí, vaz mu zlomil e-shop na dálniční známky

20.01.2020 21:59 Aktualizováno Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) po tři čtvrtě roce končí ve funkci. Jeho odvolání dnes…

Chcete vyjádřit soustrast k úmrtí Kubery? Vznikají první pietní místa

20.01.2020 20:43 Aktualizováno Lidé mohou soustrast k úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) vyjádřit zápisem do kondolenční…

Havlíček bude ministrem průmyslu i dopravy. Odborníci to chápou, vidí však…

20.01.2020 20:02 Spojení ministerstev dopravy a průmyslu může dávat smysl, problémem však je, že agenda obou úřadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama