Babiš rozhodne o osudu ministra Arenbergera ve středu

K setrvání ve vládě ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), který čelí kritice mimo jiné kvůli informování o svém majetku, se premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádří ve středu. Novinářům to dnes řekl na letišti v pražských Kbelích před odletem na summit EU v Bruselu, odkud se vrátí v úterý večer.

Eurozpravy.cz

Původně Babiš hovořil o tom, že na prostudování materiálů vyžádaných od ministra si nechá víkend a rozhodne v úterý. Dnes uvedl, že kvůli summitu nebude mít čas. K materiálům ohledně majetku podle něj dostal ministr doplňující dotazy.

Babiš řekl, že na prostudovaní dodaných materiálů "má lidi". Sám premiér ministrovo daňové přiznání prolistoval. Ti, kteří se věcí zabývali hlouběji, podle premiéra ministrovi napsali doplňující dotazy, odpověď na ně nyní čekají. Arenberger ještě nemá určený termín schůzky s Babišem, novinářům po jednání vlády řekl, že se zatím nedomlouvali. Počítá ale s tím, že předseda vlády termín určí.

Dokumenty o ministrově majetku obdržel Babiš v pátek. V neděli řekl, že o situaci už v týdnu mluvil i s prezidentem Milošem Zemanem. Média v minulých dnech upozornila na nedostatky v ministrově majetkovém přiznání a další sporné záležitosti. Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil, dokumenty to podle něj dokládají. Ve čtvrtek premiér uvedl, že nového ministra nyní nehledá. "Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolávat," řekl. Doplnil, že detaily nezná a řešit to bude po seznámení s dokumenty.

Na dotaz, zda vlastní zdravotnické zařízení v zahraničí, na tiskové konferenci po jednání vlády Arenberger uvedl, že nikoli. Vyzval média, aby ho "trošku nechala v klidu". "Pokud je tlak veden na rodinu, ministr zdravotnictví si toto nezasluhuje," uvedl. Za pochybení při vyplňování majetkového přiznání podle něj tak vysoký trest není nezbytně nutný.

Arenberger podle Seznam Zpráv přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. V přiznání uvedl více než 60 nemovitostí. Jednu z nich na Mělnicku pronajímá jako archiv pro vinohradskou nemocnici, kde byl ředitelem. Ministr sám nebo s manželkou ve skutečnosti vlastní přes 160 nemovitostí, uvedl web na základě kompletního výpisu posledního Arenbergerova majetkového přiznání poskytnutého ministerstvem zdravotnictví. To v původní omezené podobě neobsahovalo čísla jednotlivých pozemků, novináři proto nemohli rozlišit nemovitosti zapsané v katastru na stejném listu vlastnictví.

Pochybnosti panují podle některých médií o dodržení podmínek privatizace bytu s ordinací v centru Prahy, který si Arenberger od 90. let pronajímal a v roce 2019 ho za 11,5 milionu korun koupil s podmínkou, že v něm zachová trvalé bydlení po deset let. Ministr se podle Televize Seznam ve své kožní ordinaci zapojuje také do klinických studií nových léků, v posledních třech letech jich bylo 38. V přiznáních ale z klinických studií, které jsou obvykle hrazeny až 200.000 korunami za jednoho pacienta, nevykázal žádné zisky. Arenberger k tomu uvedl, že se studiemi má kromě vysokých příjmů i vysoké náklady a pracuje na nich, protože jsou potřebné pro jeho postavení ve vědecké komunitě.

Témata: EZ

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Babiš v létě asi pracovně navštíví Vietnam a Koreu

23.06.2021 14:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) v létě pravděpodobně vyrazí na návštěvu Vietnamu a Jižní Koreje. Cesta…

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví unii, jde prý o politiku

23.06.2021 12:19 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého…

Na facebooku dominuje Okamura, na instagramu je nejsilnější Bartoš, na…

23.06.2021 12:07 Ze šéfů politických stran a hnutí sleduje na facebooku nejvíce lidí profil předsedy SPD Tomia…

Sněmovna asi schválí možnost rezervace registračních značek

23.06.2021 11:37 Motoristé a dopravní firmy si patrně budou moci rezervovat předem registrační značky na auta.…

Související:

Právě se děje