Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského hodnotí politologové jako strategický krok, který má vést k co nejvyššímu zisku hnutí. Logiku podle nich tento krok nepostrádá.

Andrej Babiš

Experti, které dnes ČTK oslovila, poukázali na to, že větší vládní strana střední Čechy v loňských krajských volbách ztratila. Naopak v Ústeckém kraji, který je menší než Středočeský, ale přesto patří k těm větším krajům, si podle nich hnutí ANO stále vede dobře.

Podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu si ANO uvědomuje, že v Ústeckém kraji může využít dost velký rezervoár hlasů SPD. "Ta tam minule skončila na druhém místě a ty hlasy by se mohly ANO také docela hodit," uvedl. Politolog Karlovy univerzity Josef Mlejnek zmínil, že do rozhodování vstoupil i fakt, že v Ústeckém kraji chce kandidovat předseda Pirátů a Babišův vyzyvatel Ivan Bartoš. Babiš se tak podle něj může s Bartošem "utkat na hřišti, kde by mu to mohlo lépe sedět".

Konečnou podobu kandidátek schválil ve středu republikový výbor ANO. "Myslím, že to bylo dlouhé rozvažování, že to byla záležitost naprosto strategická, kdy ve hře byl Středočeský kraj, kde Andrej Babiš kandidoval minule, a Ústecký kraj, kde ANO dosáhlo minule nejlepšího výsledku," uvedl Mrklas. I podle něj vzalo hnutí v úvahu možnost přímého souboje Babiše s Bartošem, který má ukázat, že se premiér nebojí a že myslí vážně svoje poznámky na adresu Pirátů, které dlouhodobě označuje za nebezpečí pro Česko a za ultralevici. "Rozhodující bylo, aby Andrej Babiš s přehledem vyhrál v kraji, ve kterém kandiduje, a zároveň to byl dostatečně velký kraj, aby se v něm dalo získat velké množství hlasů," zmínil Mrklas s poznámkou, že změny ve volebním systému činí každý hlas, byť v menším kraji, poměrně důležitým. Babišova kandidatura v regionu, do jehož výsledků se budou započítávat hlasy voličů ze zahraničí, by podle Mrklase mohla také "neutralizovat" hlasy krajanů, které by podle výsledků z minulých let asi hrály ve prospěch opozičních stran.

Mlejnek připomenul, že o přestupu Babiše do Ústeckého kraje se začalo spekulovat v době, kdy hnutí ANO začaly padat preference. Ústecký kraj je hnutím vnímán jako bezpečný region, kde má ANO v rámci celé České republiky jednu z nejvyšších podpor. Středočeský kraj už poté, co tam v regionálních volbách loni vyhrál STAN, není podle Mlejnka pro Babiše dobrým terénem. Vicepremiér Karel Havlíček by tam ale mohl těžit z velikosti kraje a z toho, že uvažování je "tam bližší Praze než v Ústeckém kraji" a Středočeský kraj je větší než Jihočeský, jehož kandidátku měl Havlíček vést původně.

V říjnových sněmovních volbách by mohly podobně jako před čtyřmi lety kandidovat tři desítky volebních uskupení, jejichž volební účty už eviduje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Před čtyřmi lety se do boje o poslanecká křesla přihlásilo zatím rekordních 31 uskupení, všechny byly k volbám připuštěny. Letos dohledový úřad zatím eviduje 29 volebních uskupení.

Piráti a STAN nechtějí orbanizaci Česka, jednali se zástupcem maďarské…

28.09.2021 21:44 Zástupci Pirátů a STAN, kteří se dnes videokonferencí spojili s budapešťským primátorem a jedním z…

Senátoři ocenili medailemi šéfa BIS Koudelku nebo architektku Jiřičnou

28.09.2021 18:22 Aktualizováno Poveřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Související:

Právě se děje

reklama