Babiš vidí možnost vyhlásit nouzový stav znovu. Rozhodnou hejtmani

Vláda si nemůže dovolit obejít Poslaneckou sněmovnu a znovu vyhlásit nový nouzový stav. Po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jediným řešením je podle něj to, že by hejtmani o vyhlášení kabinet požádali. Vláda dnes se šéfy krajů o dalším postupu při koronavirové pandemii jednala, pokračovat bude v sobotu večer.

Andrej Babiš
doporučujeme

Rozhodnutí musí podle Babiše padnout nejpozději v neděli dopoledne. Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav, který tak končí v neděli 14. února.

"Jediné řešení je podle zákona o krizovém řízení, kde hejtman, pokud vzniká ohrožení v rámci stavu nebezpečí, může požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. To je jediné legislativní řešení, které máme na stole, a jediná možnost pokračování nouzového stavu," řekl Babiš. Podle předsedy vlády se pro vyhlášení stavu nouze vyjádřilo pět nebo šest hejtmanů.

"Naši právníci, Legislativní rada vlády a další vícero resortů to analyzovaly celý den a jsme přesvědčeni, že pokud hejtmani požádají, tak je to zkrátka podle pravidel a našich zákonů jediná možnost," dodal premiér.

Stav nebezpečí mohou hejtmani v mimořádných situacích vyhlásit sami, někteří jej ale nepovažují za dostatečný nástroj pro boj s nákazou. Někteří hejtmani zastupující opoziční strany ale vyčkávali, jaký postup zvolí kabinet a ministerstvo zdravotnictví.

Vláda by mohla mírnější opatření vyhlásit podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Variantu opětovného vyhlášení nouzového stavu ústavní právníci oslovení ČTK označovali v posledních dnech za obcházení ústavy. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes řekl, že by kabinet nouzový stav pravděpodobně znovu vyhlásil, pokud by o to hejtmani požádali.

Babiš dnešní videokonferenční jednání s hejtmany označil za konstruktivní. Stěžoval si na to, že podobně přínosné podle něj nebylo jednání s opozičními stranami před hlasováním o prodloužení nouzového stavu ve Sněmovně.

S koncem nouzového stavu bude třeba dalších 1000 lůžek JIP, míní Babiš

S koncem nouzového stavu bude třeba vytvořit dalších 1000 lůžek intenzivní péče a riziko nárůstu pandemie vzroste o 30 procent, domnívá se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Babiš to řekl novinářům po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Do pohybu se podle premiéra dají miliony lidí, což bude představovat značné riziko.

"Rozvolňujeme strašně moc míst, a proto to je strašně nebezpečné, může dojít skutečně k zásadnímu přetížení zdravotního systému," řekl Babiš k případnému konci nouzového stavu. Blatný podle něj hejtmanům poskytl prezentaci, ve které mimo jiné mluví o potřebě vytvoření dalších 1000 lůžek na jednotkách intenzivní péče a o riziku třicetiprocentního nárůstu pandemie.

V prezentaci také hejtmanům sdělil, co se v případě konce nouzového stavu nezmění. Vláda podle něj bude moct pokračovat v opatřeních ve školách, bude ale problém s nákupem testů. Nezmění se také omezení restaurací, ubytování a opatření na hranicích. Uzavřeny podle Babiše nebudou obchody, ve kterých by ale i nadále platilo omezení počtu lidí na obchodní plochu. Otevřely by se také bazény, wellness centra a sauny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel exministr obrany za KDU-ČSL Holáň, bylo mu 82 let

06.03.2021 17:06 Aktualizováno Ve věku 82 let zemřel v pátek večer bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém…

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama