Babiš vyzdvihl odvahu bojovníků z Pražského povstání, šéf ČRo odmítá srovnávání koronaviru s válečným stavem

Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral kritizoval srovnávání současné pandemie koronaviru s válečným stavem. Tyto události porovnávat nelze, protože nyní nikdo nečelí útlaku, pronásledování a hrozbě násilné smrti, řekl dnes při připomínce 75. výročí bojů o rozhlas za Pražského povstání. Vyzval také k uctění památky všech, kdo se povstání zúčastnili a položili při něm život.

Český rozhlas

Restriktivní opatření přijatá kvůli pandemii koronaviru podle Zavorala znemožnila uspořádat tradiční pietní akci před budovou Českého rozhlasu, proto vystoupil ředitel společně s politiky v rozhlasovém vysílání. Zdůraznil, že je potřeba si připomínat obětavost těch, kdo zemřeli za Pražského povstání ve snaze získat svobodu.

"Od konce války uplyne 75 let. Mnohé rány se zahojily, mnohá traumata byla překonána, ale události jsou stále živé a Evropa se s nimi učí žít a vyrovnávat. Tím víc mě mrzí, když je koronavirus přirovnáván k válečnému stavu. Situace je nesrovnatelná, nyní nikdo netrpí nouzí, pronásledováním, útlakem, nikdo nečelí hrozbě násilné smrti," řekl Zavoral. Vyjádřil přesvědčení, že díky evropské i národní solidaritě se podaří z pandemie rychle vzpamatovat.

Od bojovníků z Pražského povstání si vezměme odvahu

Je naší zodpovědností mít na paměti odkaz těch, kteří bojovali a padli v Pražském povstání, řekl u příležitosti 75. výročí od jeho vypuknutí premiér Andrej Babiš (za ANO). Pokud by si podle něj lidé měli z odkazu bojovníků z Pražského povstání vzít jednu věc, měla by to být odvaha. Odvážní by lidé měli podle něj být i v současné nelehké době. Ocenil právě odvahu, ohleduplnost a vzájemnou pomoc, které vidí kolem sobě v souvislosti s bojem proti epidemii nového typu koronaviru. Jeho projev odvysílal Český rozhlas Radiožurnál.

Babiš řekl, že si dnes Česko připomíná památku statečných lidí, kteří se v Praze, ale i na mnoha dalších místech Čech, Moravy a Slezska postavili nacistickému zlu. Jejich odvaha a nasazení přispěli k následnému osvobození českého území. "Právě i díky těmto lidem, hrdým vlastencům a jejich rodinám, ochotným čelit teroru okupantů a mnohdy přinést i tu nejvyšší oběť, tu dnes můžeme být a díky nim existujeme jako svobodná a demokratická země," řekl předseda vlády.

Zdůraznil potřebu vážit si hodnot, jako je osobní odpovědnost, obětavost, vlastenectví a odvaha. "Je naší povinností a odpovědností mít neustále na paměti odkaz těch, co bojovali, a také těch, co padli. Pokud bychom si dnes měli vzít z jejich odkazu alespoň jednu věc, pak by to měla být určitě odvaha," poznamenal Babiš.

Odvaha podle něj obyvatele českých zemí provázela v těžkých dobách a posilovala jejich národní sebevědomí a ducha. "Odvaha, ohleduplnost a vzájemná pomoc, to je to, co vidím dnes, a za to jsem z celého srdce šťastný. Zůstaňme všichni odvážní i v dnešní nelehké době, kdy jsme my občané i celá naše země podrobeni těžké zkoušce. Zkoušce, kterou přesto zvládáme skvěle," zdůraznil.

Současnou zkoušku podle něj Češi zvládají skvěle díky tomu, že jsou zodpovědní lidé a národ, kterému není lhostejný vlastní osud. "Národ, ke kterému patřili všichni naši odvážní a obětaví předkové, kteří se nebáli bojovat za naši budoucnost, za což jim patří náš hluboký dík, naše pokora a úcta a vzpomínka, že Prahu jsme si osvobodili především sami," dodal.

Pražské povstání před 75 lety umožnilo, aby český národ vyšel z druhé světové války nezlomený. U příležitosti výročí povstání to dnes v Českém rozhlase řekl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Připomněl, že kvůli pandemii koronaviru se nemůže konat pietní akt u budovy Českého rozhlasu, jako je to obvyklé, lidé by si ale právě proto měli tím víc připomínat památku padlých.

Vondráček řekl, že druhá světová válka začala pro Čechy zradou a hanbou, díky Pražskému povstání ale skončila národním vzepětím a vítězstvím. Obrana Prahy byla soubojem s početnějším a lépe vyzbrojeným nepřítelem, kterému ale naši předkové dokázali vyrvat vládu nad svým hlavním městem, řekl Vondráček.

"Pražské povstání završilo odpor národa, který, ač okupován, zůstal nezlomen," řekl předseda Sněmovny. Připomněl také domácí odboj za války, stejně jako zapojení českých vojáků do bojů na západní i východní frontě. "I díky nim jsme vyšli z pekla války neporažení, svobodní," řekl Vondráček. Vyzval k připomínání památky účastníků povstání, kteří podle něj naučili národ, že ho žádné zlo nedokáže přemoci.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 12:18 Nejméně 19 dětí a dva dospělé v úterý zabil střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

ROZHOVOR: Nastal čas pro nepopulistickou opozici. Češi se rádi rozhodují…

25.05.2022 14:45 Zatímco v sousedním Německu jsou Zelení ve vládě, na české politické scéně se jim prozatím příliš…

Odbory a vláda se na úpravě platů dnes nedohodly

25.05.2022 12:16 Aktualizováno Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů ve veřejné sféře kvůli inflaci. Předáci požadují…

Zemanovi se rozpadá tým poradců, končí jich pět z deseti

24.05.2022 20:45 Aktualizováno Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Zeman 11 Čechům nepovolil vstup do ukrajinských sil

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Vláda chce ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci…

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Česku je zhruba 75 až 80 procent registrovaných uprchlíků, uvedl Rakušan

24.05.2022 15:16 V České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu…

ANO podle Pirátů hrozí obstrukcemi, pokud bude zákon spojovat Babiše a…

24.05.2022 12:09 Hnutí ANO pohrozilo podle Pirátů sněmovními obstrukcemi zákona o evidenci skutečných majitelů,…

Režim dodavatele poslední instance se má zkrátit na tři měsíce

24.05.2022 11:19 Záchranný režim dodavatele poslední instance (DPI) u elektřiny a plynu se má zkrátit ze současných…

Příspěvek 5000 Kč se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v ČR

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Související:

Právě se děje

reklama