Bartoš chce po Zemanovi informace o cestě Mynáře do Číny

Předseda Pirátů Ivan Bartoš požádal prezidenta Miloše Zemana o bližší informace o cestě jeho kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého do Číny. Zajímají ho náklady na cestu i kdo je zaplatil, s kým se v Pekingu setkali nebo jaká bezpečnostní opatření proti nim byla po návratu uplatňována.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Bartoš to dnes uvedl na twitteru.

Mynář s Nejedlým a členem představenstva CITIC Europe Holdings a šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem navštívili Čínu před dvěma týdny. Podle oficiálního vyjádření Hradu jednali o české humanitární pomoci Číně. Server Seznam Zprávy později uvedl, že za úkol měli také předat dopis čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi, ve kterém Zeman potvrzoval účast na summitu středo- a východoevropských zemí 17+1 v Číně.

Bartoš v dopise Zemanovi napsal, že ho žádá ohledně cesty o bližší informace, protože "dosavadní informační embargo" vnímá jako zcela nepatřičné. Po prezidentovi chce, aby mu sdělil, kdo a kdy o cestě rozhodl, kdy o ní byla informována vláda a kdo hradil náklady. Požádal proto o zveřejnění kompletního vyúčtování cesty. Dále chce vědět, s kým se delegace setkala, jaký mandát ke schůzkám měla a zda od čínských představitelů zazněly během jednání v souvislosti s účastí prezidenta na summitu nějaké podmínky. Bartoše také zajímá, o jakých investicích v Číně trojice jednala.

Požaduje i informace o bezpečnostních opatřeních, které Mynář, Nejedlý a Tvrdík v souvislosti s opatřeními proti šíření nového koronaviru během cesty a po ní museli podniknout. Pražský hrad po jejich návratu oznámil, že absolvovali test na nový typ koronaviru. Tvrdík na sociální síti uvedl, že je v dvoutýdenní karanténě.

Server Aktuálně.cz před týdnem s odvoláním na svědky napsal, že Nejedlý minulý víkend navštívil na pražské Letné restauraci. Nejedlý serveru řekl, že karanténní opatření dodržuje tak, jak mu byla předepsána. Na otázku, zda restauraci navštívil, odpověděl, že "neví, nepamatuje se na to, že by v takovém podniku byl".

Bartoš také v dopise Zemana požádal, aby zveřejnil kompletní text dopisu, ve kterém čínská ambasáda ostře reaguje na zamýšlenou senátní cestu na Tchaj-wan. Část, kterou zveřejnila média, podle něj není úplná a chybí první strana dopisu.

Otázkou česko-čínských vztahů, cestou předsedy Senátu na Tchaj-wan nebo cestou Zemana do Pekingu se budou ve středu zabývat na Pražském hradě ústavní činitelé.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhodnuto: V Česku bude od pondělí znovu platit nouzový stav

30.09.2020 16:07 Aktualizováno V Česku začne v pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření epidemie koronaviru.…

Vyhlašování restrikcí je chaotické. Babiš vytkl Prymulovi komunikaci

30.09.2020 15:56 Premiér Andrej Babiš (ANO) vytkl ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) komunikaci…

Vláda opět navrhne Koudelku na generála, Zeman ho už čtyřikrát odmítl…

30.09.2020 14:58 Vláda opět bude chtít navrhnout ředitele Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku na…

PŘEHLED: Volby 2020 v době epidemie. Jak volit

30.09.2020 14:30 Úderem dnešní sedmé hodiny ranní oficiálně začaly krajské a senátní volby, které se letos nesou v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama