Bek nečeká Zelenského na summitu v Praze. ČR zvolila vhodně priority předsednictví

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) nepředpokládá, že by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v říjnu dorazil na unijní summit v Praze. Bek dnes novinářům řekl, že ukrajinská hlava státu se nevypraví mimo svou zemi, dokud trvá ruská vojenská invaze. Čeští politici označovali před začátkem předsednictví účast Zelenského za ideální variantu, která však závisí právě na vývoji konfliktu na Ukrajině.

Neformální summit EU se uskuteční v Praze 6. a 7. října, jeho tématem bude širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy. Pozvánky do českého hlavního města dostali talé lídři zemí západního Balkánu, Bek doufá i v účast nové britské premiérky Liz Trussové.

Z Ukrajiny by mělo být zastoupení silné. "Myslím, že nás ale nečeká velké překvapení, že bychom měli prezidenta Zelenského v Praze," dodal. Z ukrajinské strany by podle něj muselo nastat velké překvapení. "Ukrajinská strana dlouhodobě inzeruje, že dokud probíhá válka, tak hlava státu se nevypraví mimo Ukrajinu," řekl Bek.

Tento týden podle Beka nadále pokračují jednání, kdo přijme pozvání a na summit dorazí. Druhá část summitu se bude podle Beka s velkou pravděpodobností týkat energetiky.

Bek: Dosavadní dění ukazuje, že Česko zvolilo vhodně priority předsednictví

Dosavadní dění při českém předsednictví v Radě EU podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) ukazuje, že Česká republika vhodně zvolila své priority. Všechna témata velmi rezonují, především otázky energetiky a pomoci Ukrajině. Bek to dnes řekl novinářům na briefingu k chystanému zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC), které se koná příští úterý v Bruselu.

České předsednictví za své hlavní politické priority označilo zvládnutí uprchlické krize a poválečnou obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost, posílení obranných kapacit a kybernetickou bezpečnost, strategickou odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí. "Myslím, že předsednictví zvolilo vhodně své politické priority," uvedl dnes Bek. Všechna témata podle něj rezonovala i v tradičním projevu o stavu a směřování EU předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Energetická bezpečnost podle Beka zastínila všechny ostatní priority, do popředí se daří dostávat i téma Ukrajiny. Za velice dobrý krok označil ministr pozvánky pro ukrajinské členy vlády na setkání unijních ministrů. "Pro řadu našich přátel je Ukrajina geograficky i historicky poměrně vzdálenou zemí, každá možnost přímého dialogu je způsobem, jak vytvářet vzájemnou důvěru," uvedl. Může to urychlit i proces následující poté, co Ukrajina v polovině roku získala status kandidátské země EU.

Rada pro obecné záležitosti (GAC) v Bruselu příští úterý projedná otázky právního státu, bude se zabývat i závěry Konference o budoucnosti Evropy či vztahy unie a Velké Británie. Rada rovněž vyslechne v rámci veřejného zasedání prezentaci priorit půlročního českého předsednictví, které se blíží do své poloviny.

Rok trvající debata v rámci Konference o budoucnosti Evropy v dubnu doporučila například posílit zapojení občanů včetně mladých lidí do fungování EU, změnit způsob voleb europoslanců či šéfa Evropské komise nebo zbavit členské státy práva veta. Bek dnes zopakoval, že v době českého předsednictví neočekává svolání konventu, který by měl rozhodovat o možné změně unijních smluv. "Ale předpokládám, že v průběhu prvního pololetí příštího roku bude Evropská rada toto téma diskutovat," uvedl. Česko je k tomu velmi zdrženlivé a opatrné, řekl Bek.

V případě iniciativy europoslanců na úpravu systému voleb do Evropského parlamentu (EP) je podle Beka řada zemí zásadně proti některým návrhům. "Myslím, že debata se povede nejvíc k tématu nadnárodních kandidátek," uvedl. Do dalších možných úprav zasahuje podle něj řada politických problémů, jako příklad zmínil návrh volit jednotně v Den Evropy 9. května. V Česku by to znamenalo hlasovat den po státním svátku, což by mělo velký vliv na účast voličů.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová dnes představila návrh nových pravidel, která mají mimo jiné omezit vliv státních orgánů na veřejnoprávní média, zajistit transparentnost vlastnictví médií či zamezit sledování komunikace novinářů. Bek se jí na jednání GAC chce ptát, proč se požadavky na transparentnost vlastnictví médií objevují jen v nezávazném doporučení, nikoliv v návrhu nařízení k pluralitě a svobodě médií.

Související

Mikuláš Bek

Odmítání unijní půjčky Ukrajině posiluje podle Beka kritiku Maďarska

Odmítání společné půjčky Evropské unie na podporu Ukrajiny v příštím roce posiluje kritické hlasy v EU vůči Maďarsku. Novinářům to dnes řekl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). Součástí pátečního jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Bruselu, které Bek povede, bude také další slyšení s Maďarskem podle článku sedm Smlouvy o EU, týkající se právního státu.

Více souvisejících

Mikuláš Bek EU Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Důchodci jsou dle ekonoma vítězi inflační krize 2022.

Důchodci jsou vítězi inflační krize 2022, říká ekonom. Překonali i pracující, kteří je platí, jako nikdy v historii

Česko čelí dramatickému propadu životní úrovně, jaký nepamatuje od svého vzniku roku 1993. Přesněji řečeno, pracující Česko. Důchodci nikoli, říká ekonom Lukáš Kovanda. Za první letošní tři čtvrtletí vzrostly výdělky pracujících průměrně meziročně o 5,9 procenta, zatímco ovšem meziroční inflace v téže době činila 14,9 procenta. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Kyrie Irving, autor: Erik Drost

Společnost Nike ukončila spolupráci s basketbalovou hvězdou Irvingem

Společnost Nike definitivně ukončila spolupráci s basketbalovou hvězdou Brooklynu Kyriem Irvingem. Už minulý měsíc americký oděvní gigant v reakci na Irvingovu propagaci filmu obsahujícímu antisemitské názory spolupráci přerušil a zrušil plány na vydání bot z jeho speciální edice.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka povolil stavbu posledního úseku dálnice D1

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro poslední úsek dálnice D1 u Přerova. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz. Podle dřívějších informací státního Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by tak stavba 10,1 kilometru dlouhého úseku D1 Přerov - Říkovice mohla začít ještě letos. Potrvá zhruba tři roky a má stát 6,922 miliardy korun. Nejvýhodnější nabídku na stavbu tohoto úseku podalo sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc.

včera

Cyril Ramaphosa

Za Ramaphosu se postavila vládní strana Africký národní kongres

Jihoafrická vládní strana Africký národní kongres (ANC) dnes vyzvala své poslance, kteří mají v parlamentu většinu, aby hlasovali proti odvolání prezidenta Cyrila Ramaphosy. Ten je podezřelý z nekalého chování a porušení přísahy a ústavy země. Prezident dnes odmítl závěry skupiny tří odborníků jmenovaných parlamentem, která prověřovala jeho možná pochybení, uvedla agentura Reuters.

včera

Kyjev

Ruské rakety mířily i na Kyjev, zástupce OSN musel jednat v krytu

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských práv. Kvůli dnešním ruským vzdušným útokům se schůzka musela odehrát v podzemním krytu, napsala agentura AFP, podle níž je to poprvé od začátku ruské invaze, co vysoký komisař OSN navštívil Ukrajinu. Jeho předchůdkyně Michelle Bacheletová se do východoevropské země nevydala.

včera

Nicolas Sarkozy

Exprezident Sarkozy opět u soudu. Tvrdí, že přišel hájit svou čest

Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu údajné korupce a obchodování s vlivem. Loni v březnu soud Sarkozymu uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Exprezident dnes u soudu uvedl, že přišel "hájit svou čest", a odmítl, že by někdy někoho uplácel, píše AFP.

včera

Ilustrační fotografie.

MOL hlásí nedostatek paliv ve svých čerpacích stanicích

Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.

Aktualizováno včera

Na letiště Engels dopadl dron

Ruskem otřásají exploze. Na letišti Engels dopadl dron na bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu, Kyjev se k útokům nepřihlásil. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdí, že Ukrajina, kterou letos ruská armáda napadla, se pokusila na letištích v Saratovské a Rjazaňské oblasti útočit pomocí dronů. Moskva zároveň uvedla, že bezpilotní letouny sestřelila ruská protivzdušná obrana, ale na jednom z letišť zemřeli tři ruští vojáci a čtyři další utrpěli zranění. 

včera

včera

Apple

Apple zvažuje přesun části výroby iPadů z Číny do Indie

Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části výroby počítačových tabletů iPad z Číny do Indie. Informoval o tom dnes server CNBC s odvoláním na zdroje blízké indické vládě. Apple již v Indii vyrábí některé modely chytrých telefonů iPhone.

včera

Aktualizováno včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině dopadaly ruské bomby a rakety, jedna střela spadla do Moldavska

Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu země údery připravily o život nejméně dva lidi a další zranily, informoval na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Společnost Ukrenerho hlásí výpadky v dodávkách elektrického proudu, které se energetici snaží obnovit. Ukrajinská protivzdušná obrana podle prezidenta Volodymyra Zelenského dnes většinu ruských raket sestřelila, píše agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

V Praze byla odhalena socha skřeta s obličejem Putina. (5.12.2022)

V Praze sedí socha "skřeta" Putina u plynovodu. Nahradil maršála Koněva

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 ode dneška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. ČTK to sdělil autor sochy, kovář a sochař Dušan Dostál.

včera

Běloruská opoziční aktivistka Kalesnikavová je po operaci zpět ve vězení

Jedna z hlavních tváří běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla po operaci prasklého vředu převezena zpět do vězení. Podle agentury AP o tom dnes informoval její otec. Aktivistka si v Bělorusku odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za údajné podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy