"Best in covid," chválil se před rokem Babiš. Pak se Česko stalo jedním z nejhorších států

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se před rokem, 31. srpna 2020, na Bledském strategickém fóru ve Slovinsku slovy "Best in Covid" vyjádřil, že je Česká republika nejlepší v boji s koronavirem. O měsíc později začala v ČR druhá vlna nákazy, mnohem silnější než na jaře 2020 a ČR se po strmém nárůstu počtu nakažených i zemřelých stala jednou z nejhůře zasažených zemí na světě poměrně k počtu obyvatel.

První tři případy nového typu koronaviru se v Česku potvrdily 1. března 2020. Po dvou týdnech od prvního výskytu nemoci vláda přistoupila k razantnímu omezení chodu země, postupně se přidaly i některé velké firmy. Kabinet vyhlásil nouzový stav, který skončil po 66 dnech 17. května. Následné rozvolňování opatření skončilo na počátku letních prázdnin, kdy Češi mohli až na drobné výjimky odložit roušky.

V optimistické náladě vláda odmítala v létě jako strašení lidí výzvy k přípravě na možnou druhou vlnu epidemie. Už v první polovině září ale denní přírůstky nakažených poprvé překročily 1000 případů a začaly strmě růst. Koncem září Babiš v televizním projevu přiznal jako chybu, že kabinet v létě polevil v opatřeních proti šíření nákazy.

Epidemie ale neustávala a vláda byla nucena postupně obnovit řadu restrikcí a od 5. října znovu vyhlásit nouzový stav, který byl několikrát prodloužen až do 11. března, tedy na 188 dní a poté znovu vyhlášen (celkově byl vyhlášen na 254 dní). Opětovné vyhlášení nouzového stavu doprovázela od podzimu znovu řada opatření.

Před Vánocemi vláda rozhodla o uvolnění opatření, koncem prosince se ale restrikce vrátily. Vzhledem k dramatickému nárůstu počtu nových případů covidu-19 začala platit přísnější opatření od března letošního roku. Mimo jiné platil zákaz opouštět území okresu nebo hlavního města Prahy, na jehož území má dotyčný trvalý pobyt nebo bydliště, bez zásadního důvodu, jakým je například cesta do zaměstnání či k lékaři. Po výrazném zmírnění šíření nákazy začala vláda od dubna postupně opatření uvolňovat.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a přes 30.300 lidí s covidem-19 zemřelo.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 27 minutami

před 32 minutami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

Nehoda autobusu u Lišova: Vůz skončil v příkopu, řidička utrpěla zranění

Zranění řidičky si vyžádala nehoda autobusu u Lišova na Českobudějovicku, která se stala ve středu odpoledne. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, příčina nehody je předmětem vyšetřování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy