Bezpečnostní výbor nepřímo podpořil Mlejnka v čele civilní rozvědky

Sněmovní bezpečnostní výbor nepřímo podpořil Petra Mlejnka v čele civilní rozvědky. Hlasy koaličních poslanců se v dnešním usnesení postavil za dřívější vyjádření členů vlády, podle nichž kabinet neshledal k Mlejnkovu odvolání důvody. Poslanci opozičního hnutí ANO neprosadili ve výboru výzvu vládě, aby vnitro neřídil ministr za STAN, nyní je v čele ministerstva předseda tohoto hnutí Vít Rakušan.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Neuspěli ani s návrhem, podle kterého by bezpečnostní výbor vyzval nového ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) k rezignaci .

Poslanci se zabývali aférou kolem Mlejnkových kontaktů s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražské korupční kauze Dozimetr. Jednání se účastnili Mlejnek i Rakušan. Debata trvala zhruba 2,5 hodiny.

"Bezpečnostní výbor podporuje rozhodnutí prezentované ministrem vnitra po jednání vlády 17. srpna 2022, podle něhož nebyly shledány důvody k odvolání ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace," stojí v usnesení, které výbor přijal na návrh člena za STAN Petra Letochy. Pro hlasovalo osm přítomných koaličních členů výboru, šest poslanců opozičního ANO bylo proti.

Výzvu vládě k výměně ministerských resortů neprosadil místopředseda výboru za ANO Jiří Mašek. Výzvu k Mlejnkově rezignaci pak neúspěšně prosazoval jeho kolega z hnutí Milan Brázdil.

Výbor na závěr zamítl i další návrh poslanců ANO, konkrétně Maška, kterým by doporučil ministru vnitra, aby Mlejnka prozatím postavil mimo službu. Výbor ale na druhou stranu na návrh Letochy v souladu se zákonem uvedl, že nezbytnou podmínkou výkonu funkce ředitele ÚZSI je osobnostní a bezpečnostní způsobilost a získání osvědčení pro stupeň přísně tajné. Mlejnek v minulosti získal prověrku na stupeň tajné.

Mašek na tiskové konferenci po schůzi výboru poznamenal, že ho jednání příliš nepřesvědčilo, například co se týče Mlejnkových odpovědí na podnikání jeho manželky. Ani v případě, že šéf ÚZSI získá bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, podle Maška některé problémy nepadnou. Medializace kauzy je podle něj tak ohromná, že i stín podezření by měl vést k tomu, že bude na pozici ředitele civilní rozvědky vybrán jiný kandidát.

Předseda výboru Pavel Žáček (ODS) označil jednání výboru za korektní. "Všechny připravené otázky byly položeny a domnívám se, že z podstatné části odpovězeny," řekl novinářům. Bez odpovědi zůstaly jen dotazy, kvůli kterým by bylo nutné veřejnou schůzi výboru uzavřít kvůli projednávání utajovaných informací. Žáček to zdůvodnil navazujícím zasedáním Stálé komise pro kontrolu činnosti ÚZSI ke stejnému tématu, které je uzavřené.

Opozice v souvislosti s aférou žádá Rakušanovo odvolání z pozice ministra vnitra, premiér se za něj postavil. Hnutí ANO proto zřejmě vyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu, poslanecký klub věc projedná dnes v podvečer.

Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v Dopravním podniku hlavního města Prahy více než deset lidí. Patří k nim vedle Redla už bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín.

Po jednání bezpečnostního výboru se kauzou kolem Mlejnka zabývá komise pro ÚZSI

Po jednání sněmovního bezpečnostního výboru se začala kontakty ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka s obviněným podnikatelem Michalem Redlem zabývat komise pro kontrolu civilní rozvědky. Na rozdíl od výboru, jehož jednání bylo otevřené pro novináře a on-line přenášeno některými médii, je zasedání komise neveřejné. Stejně jako na předchozí schůzi byli na jednání pozváni ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i Mlejnek.

Vláda minulý týden důvody k Mlejnkovu odvolání neshledala. Rakušan dnes před členy výboru zopakoval, že funkci by Mlejnek přestal vykonávat, pokud by nezískal bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Opozice v souvislosti s aférou žádá Rakušanovo odvolání z pozice ministra vnitra, premiér Petr Fiala (ODS) se za něj postavil. Hnutí ANO proto zřejmě vyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu, poslanecký klub věc projedná dnes večer. Na jednání chce slyšet informace z výboru vedeného poslancem ODS Pavlem Žáčkem i z komise, které předsedá poslankyně ANO Taťána Malá.

Ve výboru poslanci ANO neprosadili výzvu vládě, aby ministerstvo vnitra neřídil ministr za STAN. Neprosadili ani výzvu šéfovi civilní rozvědky k rezignaci.

Mlejnek ve výboru přiblížil svou dřívější kariéru i bezpečnostní prověrky, které získal. Spekulace kolem nich odmítl. Nový ředitel ÚZSI také uvedl, že v září vládě předloží nový návrh priorit činnosti civilní rozvědky. Připravuje také novou strukturu úřadu s cílem zefektivnit její řízení. Nynější aféra podle Mlejnka neprospívá bezpečnostní komunitě a "nepřispívá klidu na práci".

Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí. Patří k nim vedle Redla už bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Povolební jednání v Praze pokračují. Spolu jednalo s Čižinského hnutím

04.10.2022 20:07 V sídle pražské ODS v Praze 1 se dnes sešli zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Prahou…

Ministryně Hubáčková předala Fialovi rezignaci

04.10.2022 17:36 Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dnes předala svou rezignaci premiérovi…

Prezident Zeman má dva návrhy na zástupce ombudsmana

04.10.2022 17:24 Prezident Miloš Zeman dnes navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze.…

Nacionalista Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany…

04.10.2022 16:48 Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu…

Fiala: Energetickou krizi podaří stabilizovat, rychlé a bezbolestné řešení…

04.10.2022 16:33 Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že se jeho vládě podaří různými kroky stabilizovat současnou situaci…

Fiala bude ve čtvrtek jednat v Kramářově vile s britskou premiérkou…

04.10.2022 15:52 Premiér Petr Fiala (ODS) bude ve čtvrtek jednat v pražské Kramářově vile s britskou premiérkou Liz…

Spolu nemá vlastního prezidentského kandidáta. Koalice nepřímo podpořila…

04.10.2022 15:41 Aktualizováno Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Teplárny žádají Síkelu, aby řešil problémy v teplárenství

04.10.2022 14:20 Teplárenské sdružení žádá ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), aby řešil problémy v…

Zeman slíbil rychlou výměnu v čele MŽP, resort by měl vést Hladík

04.10.2022 13:44 Prezident Miloš Zeman přislíbil podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), že i s ohledem na…

NCOZ zadržela osm lidí kvůli přidělování městských bytů v Brně

04.10.2022 13:10 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření…

Související:

Právě se děje

reklama