Bič na manžele: Stát vytáhne do boje proti rozvodům

Česká republika zaujímá v rozvodovosti přední místo na světovém žebříčku. Téměř každé druhé manželství se rozvádí. Ministerstvo spravedlnosti ale připravilo novelu zákona, která má páry donutit ke vzájemné domluvě.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

Příčinou sporů mezi rozvádějícími se rodiči jsou nejčastěji peníze. Děti, které se nacházejí vetšinou uprostřed takovýchto sporů jsou v rámci dohad vystavovány obrovskému psychickému tlaku, což může vést k pozdějšímu traumatu. Za návrh rozvodu, ve kterém se pár nedohodne, by měli zaplatit místo standartních dvou tisíc až sedm tisíc korun.

Návrh novely zákona kritizuje zejména organizace proFem, centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí, která uvádí, že v případech, kterými se tato organizace zabývá se páry většinou nedohodnou. Zvýšení poplatku by pro jejich klientky bylo neúnosné a jejich nesnadná partnerská situace by se po jeho schválení stala neřešitelnou.

Smyslem rozhodnutí ministerstva spravedlnosti je zvýhodnit ty páry, které se dokáží mezi sebou dohodnout a ušetří tak dítě případných nepříjemností. V takovýchto případech je rodičům poskytnuta i možnost uzavření dohody ve formě notářského předpisu, jež bude nahrazovat schválení dohody soudem.

Za takovouto dohodu zaplatí rodiče tři tisíce korun a měla by upravovat zejména následující body: údaje o příjmech rodičů, rozsah, v jakém o dítě osobně pečují, informace o vyživujících povinnostech k jiné osobě, nebo například odůvodněné potřeby dítěte. Kontrolu nad takovouto dohodou, zejména nad tím, aby dohoda nebyla ve zjevném rozporu se zájmy dítěte, má vést notář.

Vedoucí právnička organizace proFem, Veronika Ježková, dále poukazuje na problém, že v takovýchto případech nebude brán v potaz názor dítěte, na rozdíl od případů, které řeší soud. Domnívá se, že ze strany notáře nebudou skutečnosti figurující v dohodě dostatečně přezkoumány a bude tak docházet častěji k podvodům, kterými bude trpět zejména dítě. Uvádí, že notáři nemají dostatečnou zkušenost s rodinným právem a opatrovnickou agendou.

Prezident Notářské komory Radim Neubauer se s v souvislosti s kritikou od Ježkové nechal slyšet, že je kladen velký důraz na soustavné vzdělávání notářů v této oblasti, kterou využívají v běžné praxi napřiklad v případech dědických kauz. "V pozůstalostních řízeních, která jsou často emočně vypjatá, se z notářů stávají doslova rodinní mediátoři," dodal. Dále upozornil, že vznikne-li podezření ze strany notáře ve věci ohrožení zájmu dítěte, nahlašuje tuto skutečnost soudu.

V návaznosti na osvědčené pozastavení řidičského oprávnění osobám neplatícím stanovené výživné, se nyní připravují sankce jako je například úplné odebrání řidičského průkazu, zbrojního průkazu, pilotního průkazu, či průkazu vůdce plavidla.

S případnou účinností novely zákona počítá ministerstvo spravedlnosti k začátku roku 2020.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna zůstává v ČSSD. Na vyloučení se nenašlo dost hlasů

20.09.2019 17:50 Poslanec Jaroslav Foldyna i šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt dnes přestáli hlasování o…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 17:25 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Šik proti Zemanovi? Fiala navrhl schůzku opozičních stran, vyjma SPD

20.09.2019 17:20 Aktualizováno Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 16:11 Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama