Biden obdržel první gratulace z Česka, vzkaz poslali Babiš i Zeman

Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval na twitteru Joeu Bidenovi k převzetí úřadu amerického prezidenta. Těší se mimo jiné na rozvoj česko-amerického strategického partnerství nebo spolupráci v rámci Severoatlantické aliance (NATO). Bidenovi blahopřál také prezident Miloš Zeman.

Andrej Babiš a Miloš Zeman
doporučujeme

Prostřednictvím mluvčího Hradu na twitteru prezidentovi USA popřál úspěch při řešení všech složitých výzev a nalezení celospolečenského smíru. Bidenovi poblahopřál též ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

"Gratuluji Joeu Bidenovi k převzetí úřadu prezidenta Spojených států amerických! Těším se, že budeme dále rozvíjet česko-americké strategické partnerství, spolupráci v rámci NATO i upevňovat vztahy mezi EU a USA. Přeji hodně štěstí a síly do budoucna," napsal Babiš.

Bidenovi pogratuloval též Zeman. "Přejeme úspěch při řešení všech složitých výzev současnosti a nalezení celospolečenského smíru. Věříme, že přátelství a spojenectví mezi ČR a USA se bude dále rozvíjet," uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Petříček se podle příspěvku na twitteru těší na spolupráci s Bidenovou administrativou na posilování sdílených hodnot a zájmů, upozornil také na vypořádávání s globálními výzvami. "Budu pracovat na tom, aby naše aliance a partnerství bylo silnější než kdy dříve, mezi USA a ČR, a také celou EU," poznamenal šéf diplomacie.

Novému americkému prezidentovi blahopřál i vicepremiér Hamáček. "Věřím, že se nová americká administrativa soustředí na to, co Ameriku s Evropou a Českou republikou spojuje, ať už v oblasti obchodu, bezpečnosti nebo ochrany klimatu," uvedl na twitteru.

Hodně úspěchů Bidenovi na twitteru popřála též vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Jsem přesvědčena, že dobré vztahy mezi ČR a USA budou za jeho vlády pokračovat a že se mu podaří provést svou zemi tímto nelehkým obdobím," uvedla.

S gratulací Bidenovi i viceprezidentce Kamale Harrisové se na sociální síti připojil také český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. "Těšíme se na spolupráci s administrativou na prohlubování americko-českého spojenectví a přátelství, na kooperaci v záležitostech společného zájmu a prohlubování společných hodnot," napsal.

Demokrat Joe Biden dnes krátce před 18:00 SEČ složil slavnostní přísahu do rukou předsedy amerického nejvyššího soudu Johna Robertse, a stal se tak 46. prezidentem Spojených států. Krátce před ním se své funkce oficiálně ujala rovněž Kamala Harrisová, která je první viceprezidentkou v historii USA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama