Brexit: MZV nevidí větší zájem Čechů o návrat z Británie

Ministerstvo zahraničí nezaznamenalo zvýšený zájem Čechů žijících v Británii o návrat do vlasti kvůli nadcházejícímu brexitu. Českým krajanům v Británii ale česká vláda doporučuje, aby neváhali s podáním žádosti o status usedlíka, díky kterému budou zachována jejich práva i po odchodu Británie z Evropské unie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Novinářům to dnes řekli ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD). Ministři uvedli, že podle neoficiálních údajů žije v Británii až 100.000 Čechů, o usedlický status jich požádalo zatím kolem 22.000. Británie by měla opustit EU ke konci října.

"Zatím jsme nezaznamenali zvýšený zájem vracet se. Všichni čekají, jak situace kolem brexitu dopadne," řekl Petříček. Česká diplomacie podle něj posílila konzulární úseky na velvyslanectví v Londýně i na konzulátu v Manchesteru a zřídila pro české občany krizové linky, na které se mohou obracet. Kvůli brexitu také vzrostl zájem o vydávání cestovních dokladů a vyřizování matričních záležitostí.

Británie umožňuje občanům EU, kteří v zemi žijí, požádat o status usedlíka, aby byla zachována jejich práva i po brexitu. Hamáček dnes uvedl, že se česká vláda chce obracet na krajany a doporučovat jim, aby s registrací v tomto systému neváhali. "Registrace funguje bez problémů a je zdarma," uvedl. Petříček doplnil, že o status usedlíka bude možné žádat i několik měsíců po odchodu Británie z EU, podle něj ale není důvod se žádostí váhat.

Británie by měla unii opustit k 31. říjnu, oba ministři dnes ale zdůraznili, že tento termín nakonec nemusí platit. Vše podle nich záleží na hlasování v britském parlamentu, který musí projednat výstupní smlouvu. Pokud by se to v termínu nepodařilo, je podle Petříčka mezi členskými státy EU vůle odložit brexit o dva měsíce. Odklad se musí uskutečnit na základě britské žádosti a ministr zahraničí je přesvědčen o tom, že za takovou žádost lze považovat dopis britského premiéra Borise Johnsona z minulého týdne, přestože ho Johnson nepodepsal.

Brexit ovlivní kromě krajanů v Británii i ty Čechy, kteří do země cestují. Britské úřady sice uvádějí, že k cestě bude nadále stačit občanský průkaz, ministerstvo zahraničí ale doporučuje, aby lidé využili raději cestovní pas. Britský odchod bude mít vliv i na cesty Britů do Česka, kteří budou muset na letišti nově procházet přes přepážky pro občany zemí mimo EU. Hamáček podotkl, že se na ruzyňském letišti pracuje na zvýšení kapacity těchto přepážek.

Ministr vnitra také zdůraznil, že britský odchod z EU nesmí ovlivnit policejní spolupráci. Připomněl, že do Británie míří nejvíc českých žádostí o vydání trestně stíhané osoby ze všech zemí EU. Hamáček také apeloval na zachování dobré spolupráce při výměně informací o potenciálních bezpečnostních hrozbách.

Petříček připomněl, že po brexitu bude nutné začít vyjednávat o budoucích vztazích mezi EU a Británií. Podle něj je z českého pohledu zásadní, že Británie projevila zájem o užší propojení s EU v bezpečnostní spolupráci, například co se týká posílené obranné spolupráce (PESCO) nebo evropského obranného fondu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek zúčtoval s politickými stranami. Kromě Babiše to odnesli i...

20.11.2019 09:18 Milion chvilek pro demokracii vyzval opozici ke spolupráci. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav…

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

19.11.2019 22:22 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Slavný hudebník prozradil, co by v Česku udělal s komunisty. Nebude se jim…

19.11.2019 22:20 Aktualizováno Frontman kapely Lucie David Koller se netají svou nelibostí ke komunistům. Prozradil dokonce, jak…

Nesnášíte Babiše? Proč nikdo neřeší jinou závažnou věc? Nejmladší…

19.11.2019 19:26 Aktualizováno Tadeáš Bača je nejmladším českým zastupitelem. V České televizi se zamyslel nad aktivitami, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama