Britská ambasáda v Praze slaví 100 let. Velvyslanec promluvil o vztazích Čechů s Brity

Oslavy stoletého výročí založení britské ambasády v Praze pomáhají k posílení vztahů na bilaterální úrovni i k navázání profesních kontaktů mezi Čechy a Brity. V rozhovoru s ČTK to řekl britský velvyslanec v Česku Nick Archer. Podle něj je zejména v situaci kolem brexitu potřeba ukázat, že Česko a Británie mají hodně společných zájmů i na bilaterální úrovni.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nick Archer
doporučujeme

Z vyjádření českých veřejných činitelů je podle velvyslance patrné, že nemají radost z nadcházejícího odchodu Británie z Evropské unie. "Je velmi důležité komunikovat pozitivně o tom, co děláme na bilaterální úrovni, protože v mnoha oblastech není Evropská unie ta platforma, která je základem spolupráce," řekl.

Britské velvyslanectví letos na začátku roku spustilo program #stolet, který připomíná stoleté výročí od vytvoření britského zastupitelského úřadu v Praze. V rámci programu se uskutečnila řada kulturních akcí i konferencí a seminářů zaměřených na odbornou veřejnost. Archer připomněl konferenci o ženách ve vědě, historický seminář pořádaný společně s Univerzitou Karlovou nebo vystoupení české operní pěvkyně Magdaleny Kožené a jejího britského manžela, dirigenta Simona Rattlea.

Akce pořádané u příležitosti výročí pomáhají podle velvyslance i k navazování nových vztahů mezi Čechy a Brity, na kterých bude možné v budoucnu stavět. Zmínil příklad britského účastníka konference o urbanismu, který na základě této akce dostal nabídku zasednout v porotě české architektonické soutěže.

Do konce roku chce britská ambasáda ještě připravit společně s českým ministerstvem obrany výstavu dosud nepublikovaných fotografií a dokumentů k účasti československých vojáků v britských jednotkách v bitvě u Tobrúku za druhé světové války.

Chystá se také speciální známka České pošty, která připomene české piloty v britském letectvu za druhé světové války, nebo přehlídka britské módy. Posunout se bude muset plánované setkání britských a českých zákonodárců, protože v původní říjnový termín bude poslance v Británii zaměstnávat debata kolem brexitu.

Británie si pronajala Thunovský palác v roce 1919 a zřídila zde svoji legaci pro nově vzniklé Československo. Budovu pak v roce 1925 Londýn odkoupil a po válce se z legace stalo velvyslanectví, které v paláci sídlí dodnes.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček vyzval Turecko k zastavení úderů v Sýrii, velvyslanec byl na…

14.10.2019 12:45 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes zopakoval tureckému velvyslanci, že prioritou Evropské…

Páleník stáhl žalobu na NBÚ kvůli odebrání prověrky, soud měl začít dnes

14.10.2019 12:27 Bývalý zpravodajec Ondrej Páleník vzal zpět svou žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), ve…

Triumf polské vládní strany? Nejvíc jásá Okamura, Rakušan mluví o…

14.10.2019 12:08 Vítězství národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v polských parlamentních volbách…

Výroky Zemana o Peroutkovi? Stát se nemusí omlouvat, rozhodl soud

14.10.2019 11:56 Aktualizováno Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama