Bude mít Česko nové město? Podmínky splněny, návrh projedná vláda

Obec Štěpánov na Olomoucku splňuje všechny podmínky pro to, aby mohla získat statut města. Vyplývá to z posouzení ministerstva vnitra. Návrh, aby se Štěpánov stal městem, v pondělí projedná vláda. Obec, která se nachází v severní části Hané, v únoru požádala o změnu statutu na městys. V dubnu ale návrh upravila a požádala o to, aby byla ustanovena městem.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

Pro to, aby se obec mohla stát městem, musela splnit několik kritérií. Zásadním je počet obyvatel přes 3000. Mezi další podmínky patří soustředěná městská zástavba středu obce se zpevněným povrchem, rozvinutá síť veřejných služeb nebo vzdálenost obce od dalšího města v dané oblasti. Obce stanovuje městy předseda Sněmovny poté, co se vláda k návrhu vyjádří.

Starosta Štěpánova Jiří Šindler ČTK řekl, že prvotním podnětem pro změnu statutu bylo zachování služeb v obci, vláda totiž uvažovala o centralizaci některých služeb do měst. "Štěpánov slouží i pro okolní vesnice, příští rok slavíme výročí, tak by to byl i takový dárek," řekl starosta. První písemná zmínka o obci je v donační listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1201.

K loňskému lednu ve Štěpánově bydlelo 3506 obyvatel, podle návrhu jde o jednu z největších hanáckých obcí. Nachází se asi 12 kilometrů severně od Olomouce. Provozuje zdravotní středisko, disponuje velkým množství sakrálních i kulturních památek. V obci je základní škola, nachází se v ní také dvě mateřské školy.

Podle závěrů ministerstva vnitra tak "z dostupných veřejných zdrojů, dokumentů obce Štěpánov a návštěvy v místě vyplývá, že obec Štěpánov je plnohodnotným sídlem - městem, které splňuje městoobslužnou i městotvornou funkci a má potenciál k dalšímu rozvoji".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová: Prioritou reformy je penze náročných profesí a výchovné

03.07.2020 18:32 Největší prioritou vládní důchodové reformy je prosazení dřívějšího odchodu do penze pro pracovníky…

Starosta Řeporyjí Novotný obviněn v další kauze za výzvu k oběšení

03.07.2020 17:18 Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k…

Dovolená ve Slovinsku: Češi musí mít negativní test na covid-19 a…

03.07.2020 16:52 Aktualizováno Češi se od půlnoci z dneška na sobotu budou muset při cestě do Slovinska prokazovat potvrzením o…

Moskva žalovala u OBSE. Česko prý málo bojuje proti neonacismu

03.07.2020 16:04 Moskva si postěžovala Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na údajně nedostatečný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy