Bude prodloužen nouzový stav o 30 dní? Sněmovnu čeká důležité rozhodnutí

KSČM podpoří prodloužení nouzového stavu do konce dubna, uvedla dnes Česká televize s odvoláním na předsedu strany Vojtěch Filipa. Delší doba podle něho není potřeba. Vláda požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli nynější koronavirové krizi o měsíc až do 11. května. Komunisté menšinovou vládu ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují.

Sněmovna bude jednat o prodloužení nouzového stavu v úterý. Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů, za současné situace by skončil 11. dubna. K prodloužení je nutný souhlas poslanců. Vláda chce dalších 30 dnů, jak doporučil Ústřední krizový štáb.

Současně v poslední době slyšíme, jak jsou vládní opatření přehnaná a neadekvátní. Toto je model, jak by to v ČR vypadalo, kdyby u nás případy rostly tempem některých zemí, které jsou “před námi”. #spolutozvladneme pic.twitter.com/b5Ys15CYtk

— Jan Hamáček (@jhamacek) April 2, 2020

Opozice však žádá vysvětlení, k čemu chce vláda nouzový stav využít. Její část je ochotná debatovat o prodloužení nouzového stavu na kratší dobu dvou týdnů.

Na základě nouzového stavu vláda zprvu vydávala většinu opatření k omezení svobody pohybu nebo k uzavření velké části obchodů a zákazu nabízení řady služeb. Následně je ale přeměnila na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Na nouzovém stavu zůstává založen zákaz vycestování obyvatel ČR do ciziny a zákaz vstupu cizinců do Česka.

Stav nouze také umožňuje státu rychle nakupovat například zdravotnické ochranné prostředky. Nemusí se řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Hamáček: Pro prodloužení nouzového stavu byli i zástupci opozice

S prodloužením nouzového stavu o 30 dní ve středu souhlasili i zástupci opozice v Ústředním krizovém štábu (ÚKŠ). Po dnešním jednání vedení štábu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "My jsme to diskutovali včera (ve středu) na krizovém štábu, kde jsou i zástupci opozice, a shoda na tom, že doporučíme 30 dní, byla jednomyslná, respektive nikdo proti tomu nevystoupil. Beru to tak, že na té odborné úrovni je na tom shoda. Samozřejmě, na čem je shoda na úrovni odborné, nemusí být shoda na úrovni politické," řekl ministr.

Hamáček dodal, že je připraven vysvětlovat argumenty, které vedly členy ÚKŠ k doporučení prodloužení nouzového stavu právě o 30 dní. "Jsem přesvědčen, že pokud máme epidemii efektivně zvládnout, jakkoli ta čísla vypadají dobře, tak já jsem relativně opatrný, protože ze zkušeností, například z Asie, ale i z Itálie nebo ze Španělska, je vidět, že virus je velmi zákeřný a nedá se mu v uvozovkách věřit," řekl.

Podle Hamáčka klesá procentní počet nárůstu nových případů. "Pohybujeme se někde okolo deseti procent. Tento vývoj nám dává jistou naději a potvrzuje, že opatření, která vláda přijala, fungují," řekl ministr. I tak jsou podle něj nárůsty stále vysoké a je potřeba v opatřeních dále pokračovat. Zopakoval však, že třicetidenní prodloužení nouzového stavu neznamená, že by některá opatření nemohla být uvolněna dříve.

Potvrzených případů nákazy v Česku bylo k dnešním 08:30 celkem 3604, za středu jich přibylo 281, v úterý to bylo 307 případů. Počet vyléčených zůstává stále na 61, 40 lidí zemřelo.

Hamáček doufá v to, že Sněmovna návrh na prodloužení stavu o 30 dní schválí. "Nedokážu si představit, že za 14 dní nouzový stav zrušíme a začneme na ochranné prostředky vypisovat výběrová řízení," doplnil. Stav nouze mimo jiné umožňuje právě rychle nakupovat zdravotnické ochranné prostředky. Nákup se nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Hamáček v pondělí v čele štábu nahradil epidemiologa Romana Prymulu. Poprvé se ÚKŠ pod novým vedením sešel ve středu, kdy v něm zasedli i zástupci opozičních parlamentních stran - poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) a ekonom Filip Matějka.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček KSČM Poslanecká sněmovna Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy