Bude zavedeno obecné referendum? Ústavní zákon jde ve Sněmovně do finále

Návrh na zavedení obecného referenda je ve Sněmovně před schvalováním. Úpravy předlohy, jak se na ní dohodly kluby ANO, Pirátů a ČSSD, žádali v dnešním druhém čtení zejména poslanci SPD a KSČM. Návrh ústavního zákona bude ve sněmovním finále čelit i snaze odpůrců o jeho zamítnutí. Uskuteční se nejdříve v prosinci.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Poslanci SPD i KSČM chtějí prostřednictvím pozměňovacích návrhů mimo jiné zmírnit podmínky pro uspořádání všelidového hlasování. Předseda SPD Tomio Okamura žádá, aby k vyvolání referenda stačilo 100.000, případně 250.000 podpisů. Místopředseda KSČM Stanislav Grospič navrhl 250.000 podpisů, sběr by mohl trvat nejdéle rok.

Zakotvila by se také možnost rozhodovat například o vystoupení Česka z Evropské unie nebo ze Severoatlantické aliance, což návrh ANO, Pirátů a ČSSD nepřipouští. Ve hře je také změkčení podmínek pro závaznost hlasování.

Předloha, na níž se dohodli ANO, Piráti a sociální demokraté, předpokládá, že k vyvolání referenda by bylo nutných nejméně 450.000 podpisů. Konání by mohl podnítit také Parlament. Ve všelidovém hlasování by vedle vystoupení z EU nebo NATO nebylo možné měnit ústavu. Poslankyně ANO Helena Válková prosazuje, aby lidé nesměli hlasovat také o záležitostech v působnosti České národní banky.

Ústavnost otázek by podle předlohy posuzoval Ústavní soud. Rozhodnutí v referendu by bylo závazné, pokud by pro návrh byla nadpoloviční většina hlasujících, která by zároveň představovala aspoň čtvrtinu všech voličů.

Rozhodnutí přijaté v referendu by bylo pro vládu a Parlament závazné po dobu volebního období Sněmovny, v němž se hlasování konalo, nejméně ale tři roky. Okamura chce toto omezení zrušit.

I v případě, že by dolní komora předlohu nakonec ústavní většinou nejméně 120 z 200 poslanců schválila, s největší pravděpodobnosti by narazila v Senátu. Bez jeho souhlasu ústavní zákon přijat nebude.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ODS: Jsme Země, která vítězí. Díky mě bez ODS ve vládě, vypálil Babiš

18.01.2020 13:59 Heslo občanských demokratů Země, která vítězí pochválil dnes na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO)…

Fiala obhájil funkci šéfa ODS. Chce být premiérem

18.01.2020 13:45 Dlouholetý předseda ODS Petr Fiala na dnešním kongresu občanských demokratů v Praze podle očekávání…

Sliby hnutí ANO? Nevyřešil by je ani Harry Potter, tvrdí Fiala

18.01.2020 12:44 Předseda ODS Petr Fiala dnes na kongresu ODS ve svém projevu na obhajobu funkce přirovnal premiéra…

Česko se blíží k bodu zlomu. Opozice chce společný boj proti Babišovi

18.01.2020 11:42 K jednotnému postupu proti hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vyzvali dnes občanské demokraty na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama