Byli jsme naivní, řekl k vývoji pandemie hejtman Půta

Liberecký kraj byl před rokem jedním z prvních, který možnou nákazu novým koronavirem řešil. První podezření se objevilo už na konci ledna. Nákaza se tehdy nepotvrdila, první případ testy v kraji odhalily 11. března. Rok s koronavirem byl mimořádně obtížný pro všechny, hlavně ale pro každého, komu zasáhl nějakou smutnou událostí do života, a také pro toho, komu zasáhl do podnikání, řekl ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Martin Půta
doporučujeme

"Myslím, že jsme všichni byli trochu naivní, když jsme si někdy v červnu nebo na začátku července mysleli, že ta epidemie skončila a že se nevrátí. Vlastně jsme tehdy nechtěli moc poslouchat varování některých epidemiologů, že to byl jen začátek. Když se to pak v září potvrdilo, tak si lidé jen pomalu zvykali, že ta situace bude ještě horší. Tady jsme možná jako celá země zklamali, že jsme opatření nezavedli včas," doplnil liberecký hejtman.

Vysoké počty nakažených, nemocnice, v nichž docházejí lůžka a přístroje pro pacienty ve vážném stavu, jsou podle Půty zřejmě výsledkem toho, že Česká republika zavedla opatření pozdě. Přiznává, že jsou věci, které by sám dnes s odstupem času a se znalostí věci udělal jinak. "Vzpomínám si třeba na to, že jsme se zoufale snažili ještě o týden déle udržet v chodu střední školy někdy na konci září. S ohledem na to, co se potom dělo v dalších týdnech, tak to byla chyba, kterou si dnes uvědomuju docela jasně," řekl.

Už tak vážnou situaci podle libereckého hejtmana jen zhoršuje ta část veřejnosti, která opatření nerespektuje a nedodržuje. "I kvůli tomu tak špatně fungují. I když rozumím, že po 11 měsících fakticky v nouzovém stavu už je celá řada lidí na pokraji sil, nevědí kudy kam, často to zničilo jejich podnikání, na kterém pracovali posledních 30 let. Myslím, že to naštvání, které ve společnosti roste, je potřeba poměřovat tím, jak dlouho jsme v téhle výjimečné situaci," doplnil.

Všechno zlé je ale podle Půty i k něčemu dobré. "Co je dobré si zapamatovat, že v takhle složité situaci se vždycky najde spousta lidí, kteří přijdou pomáhat, i když byste to do nich nikdy neřekli. Kteří pomáhají ve svém okolí, kteří přicházejí s nějakými nápady. I to je myslím docela dobrá zpráva o společnosti. Věřím, že těchto lidí je víc než těch, kteří nic nerespektují, a jaké starosti mají jiní lidé, je v podstatě nezajímá," dodal liberecký hejtman.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel exministr obrany za KDU-ČSL Holáň, bylo mu 82 let

06.03.2021 17:06 Aktualizováno Ve věku 82 let zemřel v pátek večer bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém…

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama