Bývalý primátor Lajtoch (ČSSD) se chce vrátit do politiky, kandiduje na senátora

Bývalý přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch z ČSSD se vrací do politiky. Sociální demokraté ho zvolili jako kandidáta do Senátu v přerovském obvodu. Lajtoch byl několik let stíhán kvůli stavebním zakázkám ve městě, soudy ho nakonec pravomocně zprostily obžaloby. Konkurovat mu v tomto obvodu bude například za Piráty manažer kultury Městského domu v Přerově Pavel Ondrůj. Dosavadní lidovecká senátorka Jitka Seitlová se ke své kandidatuře stále nevyjádřila.

senát
doporučujeme

Podle krajského předsedy ČSSD Jiřího Zemánka byl Lajtoch jediným kandidátem; získal důvěru krajského předsednictva. "Vrací se dlouho poté, co byl zproštěn obžaloby všemi soudy. Volby jsou příležitostí říci, že byl očištěn," řekl ČTK Zemánek.

Lajtoch ČTK řekl, že ho dění ve městě i politika stále zajímá. "Uvidíme, jaká bude odezva. Využít chci svých dlouholetých zkušeností v politice, na komunální úrovni to stále prožívám," uvedl Lajtoch, který si funkci senátora již vyzkoušel v letech 2007 až 2014.

Šestašedesátiletý Lajtoch přišel o politickou kariéru kvůli stíhání v souvilosti se stavebními zakázkami v Přerově. Krajský soud jej společně s dalšími pěti zástupci radnice definitivně zprostil obžaloby v listopadu 2016. Do politiky se pokusil vrátit už na podzim 2018, kdy kandidoval za hnutí Přerov 2018 složené ze členů Soukromníků a nezávislých kandidátů; hnutí však získalo jen 2,36 procenta hlasů. Lajtoch ČTK tehdy řekl, že chtěl původně kandidovat za ČSSD, ale místní organizace ho na kandidátku neumístila. Podle krajského šéfa Zemánka však o senátních volbách rozhoduje krajské předsednictvo, které zvážilo jiné aspekty.

V přerovském obvodu už ohlásili svého kandidáta Piráti, jde o manažera kultury Městského domu v Přerově Pavla Ondrůje. Komunisté zvolili za svého kandidáta Miroslava Raindla, který se pokoušel uspět již v roce 2014. Současná lidovecká senátorka Jitka Seitlová se ke své případné kandidatuře zatím nevyjádřila. "Stále to zvažuje," řekla dnes ČTK její asistentka Alžběta Guryčová.

Jasno mají již některé strany také o kandidátech pro obvod 66, který zahrnuje část Olomoucka a Šumperska. Za sociální demokracii bude kandidovat bývalý ředitel olomoucké fakultní nemocnice a děkan fakulty zdravotnických věd Jaroslav Vomáčka, dlouholetý člen strany. STAN bude v senátních volbách reprezentovat starosta obce Náklo a frontman kapely Stracené Ráj Marek Ošťádal. Lidovci do boje nasadili starostu Zábřehu Františka Johna. Jejich dosavadní senátorka Alena Šromová už svou funkci na podzim příštího roku obhajovat nehodlá. ČTK sdělila, že ji k tomu vedou osobní důvody s ohledem na náročnost funkce. Za Piráty bude o senátorský mandát usilovat bankovní specialista Zdeněk Žák.

TOP 09 kandidáty do Senátu ještě vybrány nemá, stále o nich jednají. Občanští demokraté by podle svého krajského předsedy Michala Záchy měli mít jasno zhruba v polovině dubna. Hnutí ANO dosud senátní kandidáty vybrány nemá, učiní tak v příštích týdnech, řekl ČTK krajský šéf hnutí Ladislav Okleštěk. Také komunisté stále ještě hledají vhodného kandidáta za olomoucký obvod.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expolicista Robert Šlachta zakládá hnutí, chce do Sněmovny

26.01.2021 21:26 Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta…

Lídři KSČM a ANO o přesunu peněz zpět armádě dnes nejednali

26.01.2021 21:07 Komunisté s hnutím ANO dnes nejednali o přesunu deseti miliard korun z vládní rezervy do rozpočtu…

KOMENTÁŘ: Pane Hniličko, patříte na trestnou lavici a nic jiného než…

26.01.2021 20:29 KOMENTÁŘ – Morálně selhal a měl by zmizet z veřejného života. Absolutně nestačí, že Milan Hnilička,…

Sněmovna dnes odmítla omezenou legalizaci konopí

26.01.2021 19:49 Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama