Část opozice vyzvala Berkovce (ANO) k rezignaci na šéfa výboru. Kádroval kandidáty do Rady ČT

Opoziční kluby ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN dnes vyzvaly předsedu sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) k rezignaci na tuto funkci. Pokud Berkovec nerezignuje, je šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura připraven vyvolat jednání o jeho odvolání. Důvodem je uniklý Berkovcův e-mail, v němž hodnotí kandidáty do Rady České televize (ČT). Berkovec ve Sněmovně řekl, že dá svou pozici v čele výboru k dispozici.

Zbyněk Stanjura

Sněmovna následně proti vůli Pirátů odhlasovala, že dnešní sněmovní volba nových televizních radních bude tajná, nikoli veřejná. Poslanci volí i nové radní Českého rozhlasu.

Volební výbor má ve své působnosti sdělovací prostředky a podílí se na výběru nových členů rad veřejnoprávních médií. Berkovcovi kritici varovali v souvislosti s jeho e-mailem před možnou politizací televizní rady a před návratem do dob komunistického totalitního režimu. "Moje osobní stanovisko je, že to byla chyba, že Standa prostě udělal chybu, a za chyby se platí," prohlásil šéf frakce ANO Jaroslav Faltýnek.

Berkovec uvedl, že na žádost některých kolegů jim sdělil svůj soukromý názor na kandidáty. Řekl, že se omlouvá za to, že soukromý názor sdělil komukoli dalšímu a za to, že žádná komunikace politika není komunikací soukromou. "Při nejbližší možné příležitosti nabídnu svoji funkci předsedy volebního výboru k dispozici," uvedl.

Berkovec ve svém e-mailu u kandidátů například analyzuje, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Berkovce se zastal jeho stranický kolega Pavel Plzák. "Ten e-mail nebyl určen vám, ale byl určen mně," vzkázal Stanjurovi. O kandidátech prý chtěl vědět něco víc a zajímala ho i jejich stranickost.

"Co se týká rad, máme hledat profesionály. Vztah k jakékoli politické straně je zcela za hranou," prohlásil předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle předsedy STAN Víta Rakušana se ANO snaží zvolit radu tím způsobem, aby bylo "odstřeleno" současné vedení České televize.

"Já se opravdu nechci vracet do dob minulých," podotkla v souvislosti s Berkovcovými posudky kandidátů a s odkazem na totalitní praktiky předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl vládní programové prohlášení, v němž se píše o podpoře nezávislosti veřejnoprávních médií. "Tohle nesmí nikdo z nás zpochybnit," zdůraznil.

Rozruch vzbudil bývalý člen ODS Václav Klaus (Trikolóra), podle kterého i občanští demokraté, když byl jejich členem, doporučovali, koho volit, že "to je náš člověk". Stanjura ale takové postupy popřel.

Berkovcovo jednání označil již v úterý za šokující šéf ČT Dvořák. "Naprosto popírá roli Rady ČT jako garanta nezávislosti a objektivity média veřejné služby," uvedl o Berkovcovi.

Na poslance se kvůli volbě členů rad veřejnoprávního rozhlasu a televize obrátili zástupci Evropského centra pro svobodu tisku a médií a Evropské federace novinářů. Ve výzvě všem poslancům žádají, aby poslanci vybírali z 18 kandidátů nezávisle na jakémkoli politickém zásahu nebo vnějším ovlivnění. "Složení rady musí být vyvážené a nestranné," stojí ve výzvě. Lobbistické pokusy ve prospěch nebo proti konkrétním kandidátům nesmí toto důležité rozhodnutí ovlivnit, uvádí dokument.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky vyzval poslance, aby členy rozhlasové i televizní rady zvolili veřejnou volbou. "Důvodem je skutečnost, že Česká televize i Český rozhlas jsou média veřejné služby, financovaná majoritně z poplatků občanů České republiky," stojí ve výzvě fondu.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Havlíček: Vláda chce formou energetických šeků přispět na ceny energií…

26.09.2021 13:43 Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Související:

Právě se děje

reklama