Část politiků oslaví 28. říjen v krajích, rektoři na cestách

Politici a představitelé krajů plánují účast na oslavách založení Československa 28. října. Část z nich dá přednost akcím pořádaným v regionech před Prahou, kde připomínka výročí tradičně vrcholí předáváním státních vyznamenání na Pražském hradě.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Pozvánky na ceremoniál, kterého se v minulosti nezúčastnila část osobností kvůli sporům s prezidentem Milošem Zemanem, obdrželi už tradičně jen někteří hejtmani, rektoři budou většinou na služebních cestách.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pozvání obdržel a ceremoniálu na Hradě se zúčastní, napsal ČTK mluvčí univerzity Václav Hájek. Zastoupení bude mít ve Vladislavském sále po mnoha letech také brněnská Masarykova univerzita

"Slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě se Martin Bareš jako rektor Masarykovy univerzity, která nese jméno prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a je bytostně spjata se vznikem samostatného Československa i tímto svátkem, zúčastní," uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová. Pozvání obdržela i rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, účast zvažuje. Také rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča pozvání obdržel, má ale naplánovanou zahraniční cestu. V zahraničí budou za týden rektoři Univerzity Pardubice Jiří Málek, Západočeské univerzity Miroslav Holeček a Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Václav Snášel.

Předseda České konference rektorů a šéf České zemědělské univerzity Petr Sklenička připomenul, že rektoři mají v plánu připomínku výročí ve 12:30 u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí.

Královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) pozvánku na Hrad neobdržel, stejně jako v minulosti. "Mohu se domnívat, že nepozvání souvisí s mojí podporou v prezidentských volbách Jiřímu Drahošovi. Je to na (prezidentské) kanceláři, koho pozve," uvedl Štěpán. Na státní svátek bude mít program v Královéhradeckém kraji.

Také plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) pozvánku na Hrad nedostal, potřetí za sebou. "Je to právo hostitele. Na druhou stranu je to hodně komplikovaná otázka, protože my ve svých funkcích nejsme jenom sami za sebe, ale reprezentujeme úřad, stát a obyvatele regionu, takže by to měl každý velmi dobře zvažovat," řekl.

Potřetí za sebou pozvání nedostal ani hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Domnívá se, že kvůli podpoře jiného prezidentského kandidáta pozvánku stejně jako v minulosti nedostane spolu se čtyřmi kolegy. "Je to ignorace nikoliv osob, ale institucí. Jestli ignorování pěti hejtmanů, kteří zastupují 2,5 milionu až tři miliony lidí, panu prezidentovi přijde slušné a hodné státníka, pak tomu rozumím. Já si myslím, že je to spíše projev malosti," řekl ČTK. Pozvání naopak dostali a akce se zúčastní hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD)a jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Na Pražský hrad nedorazí ani pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). "Zatím nemáme informace, že by pozvánka dorazila na magistrát. Nicméně 28. října je pan primátor na plánované služební cestě do Washingtonu, takže svou účast ani nezvažoval," uvedla šéfka primátorových poradců Martina Vacková.

V regionech si výročí založení státu připomenou předsedové lidovců Marek Výborný (KDU-ČSL) a hnutí STAN Vít Rakušan. První plánuje pietu v Pardubicích, druhý v Kolíně. Stejně jako oni pozvánku neobdržel ani předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Byl jsem pozván na koncert Paměti národa. Účast jsem potvrdil, a oslavím tedy tento důležitý svátek zde," napsal. Na pražském Vítkově a večer na Hradě se ceremoniálů zúčastní předseda SPD Tomio Okamura. Jmenování nových generálů a slavnosti na Hradě se plánuje zúčastnit i vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Tajemství, o kterém roky nikdo nevěděl. Havel přiznal svou největší chybu.…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Česko má za sebou oslavy 30 let od revoluce, a při této příležitosti si připomnělo nejen…

Babiš chce pozvat do Prahy ukrajinského prezidenta Zelenského a Hončaruka

18.11.2019 20:59 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama