Část poslanců chce uzákonit 15. březen jako den zrady a zániku státnosti

Skupina poslanců chce uzákonit 15. březen dnem zrady a zániku státnosti Československa. Nový významný den by v zákonu o státních svátcích by připadal na začátek okupace zbytku českých zemí nacistickým Německem v roce 1939.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Návrh Lea Luzara (KSČM), Jiřího Miholy (KDU-ČSL) a Heleny Válkové (ANO) posoudí vláda a potom zákonodárci.

Nový významný den by se oficiálně jmenoval Den zrady, zánik státnosti Československa. "V tento den se dokonala zrada spojenců započatá v Mnichově roku 1938, kdy velmoci Velká Británie, Francie, Německo a Itálie donutily československou vládu přijmout odstoupení území Sudet Německu. Po svévolném rozhodnutí Hitlera vojensky obsadit zbytek území Československa a vzniku Slovenského státu se Velká Británie a Francie zmohla pouze na diplomatický protest. Tímto dnem zanikla státnost mladé Československé republiky a vznikl Protektorát Čechy a Morava," stojí v důvodové zprávě.

Ve Sněmovně už leží novela poslanců SPD, která by stanovila 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým Německem. Kabinet ANO a ČSSD k ní zákonodárcům poslal záporné stanovisko s odůvodněním, že zavedení nového významného dne nepokládá za potřebné.

Období od obsazení českého pohraničí po porážku nacistického Německa připomíná podle vlády už nyní pět památných dnů a státní svátek Dne vítězství. "Dalším rozšiřováním okruhu významných dní připomínajících stejné dějinné období se jejich symbolické postavení spíše oslabuje," uvedli ministři ve stanovisku.

Počet významných českých dnů se zvýšil letos, kdy se mezi ně zařadil 21. srpen. Připomíná oběti invaze v roce 1968 a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalí diplomat

05.04.2020 15:09 Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení…

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, má nejvyšší zisk za posledních šest let

05.04.2020 15:05 Aktualizováno Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 34,5 procenta před ODS se 14 procenty a Piráty s 13…

Prezident Zeman kritizoval opozici, Kalouska označil za šaška

05.04.2020 14:49 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman opět kritizoval opoziční politiky v souvislosti s jejich vyjádřeními ohledně…

Maláčová: Všichni nakažení senioři možná budou muset do nemocnic

05.04.2020 14:17 Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy