Čech v čele Evropské obranné agentury? Exministr Šedivý je ve volebním finále

Bývalý velvyslanec při NATO a exministr obrany Jiří Šedivý se dostal do rozhodujícího kola volby šéfa Evropské obranné agentury (EDA). V čele vlivné unijní instituce stál uplynulých pět let Španěl Jorge Domecq.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jiří Šedivý
doporučujeme

"Pan Šedivý postoupil do volebního finále. Uzávěrka hlasování je 5. března. Do té doby nelze nic předjímat. Post výkonného ředitele agentury patří mezi nejvyšší pozice v oblasti obrany a bezpečnosti Evropské unie," uvedl pro Lidové noviny premiér Andrej Babiš.

"Byla by to jedna z nejvyšších funkcí v zahraniční organizaci, kterou by zastával Čech," řekl listu ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák, který současně začal v otázkách diplomacie radit také Babišovi. Šedivý má podle Jindráka velkou šanci uspět.

Šedivý (56) vystudoval vojenství na prestižní londýnské King’s College a politologii na Univerzitě Karlově. Od poloviny 90. let radil tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi, vedl Ústav mezinárodních vztahů v Praze. V první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) zastával Šedivý od září 2006 půl roku funkci ministra obrany. V letech 2007 až 2010 byl náměstkem generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoopa Scheffera pro obrannou politiku a plánování. Jako velvyslanec České republiky při NATO působil v letech 2012 až 2019, minulý rok ho vystřídal Jakub Landovský.

Od loňského září působí Jiří Šedivý na ministerstvu zahraničí jako zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby. Je synem bývalého ministra zahraničí a diplomata Jaroslava Šedivého.

EDA (European Defence Agency) funguje od ledna 2005. Je základnou pro rozvoj společné obrany Evropské unie, platformou pro spolupráci států EU v oblasti evropské obrany i mezi ministry obrany zemí EU. Agentura je aktivní rovněž v pořizování armádní techniky, napsaly LN.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, má nejvyšší zisk za posledních šest let

05.04.2020 14:20 Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 34,5 procenta před ODS se 14 procenty a Piráty s 13…

Maláčová: Všichni nakažení senioři možná budou muset do nemocnic

05.04.2020 14:17 Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Zeman nebyl testován na covid-19. Dle svých slov "velmi drsně" vynadal…

05.04.2020 13:57 Prezident Miloš Zeman uvedl, že na nákazu koronavirem testován nebyl na rozdíl od svých…

Opozice kritizuje nekoncepční návrhy na rozvolňování opatření

05.04.2020 13:54 Vládní představitelé podle opozice velmi chaoticky navrhují rozvolňování některých opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy