Čerpání evropských dotací by mohlo být flexibilnější, míní Bartoš

Čerpání evropských dotací by mohlo být flexibilnější. V Česku by tak nemuselo být ohroženo financování už započatých projektů zhruba za 1,3 miliardy eur, v přepočtu asi 32 miliard korun, čehož se kvůli problémům spojených s koronavirem a válkou na Ukrajině obával ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Evropská komise na základě dopisu 12 ministrů včetně Bartoše koncem června připravila legislativní návrh nazvaný FAST CARE, díky tomu by mohlo být možné projekty variabilněji propojovat mezi programovými obdobími. Uvedlo to dnes MMR.

Podle Bartoše byly problémy s dokončením tisíců projektů kvůli epidemii koronaviru a současné krizi spojené s válkou na Ukrajině. Česko a dalších jedenáct států proto iniciovaly v dubnu dopis, ve kterém žádali Evropskou komisi mimo jiné o prodloužení čerpání dotací o rok. Dalším z požadavků byla možnost zapojení dalších peněz z navazujícího období.

Začátkem června o tom jednali ministři v Lucemburku a koncem června Evropská komise vytvořila návrh legislativních změn FAST CARE. Ten částečně mění legislativní rámec pro čerpání peněz evropských fondů z politiky soudržnosti. To zahrnuje mimo jiné opatření, která poskytují větší flexibilitu při fázování projektů z jednoho programového období do druhého. Díky tomu by mělo být možné zohlednit i neočekávané potřeby, které v souvislosti s vypuknutím krize vznikly, jako například rostoucí ceny materiálů a energií i nedostatek pracovních sil.

V zájmu urychlení postupu schvalování se členské státy EU sdružené v Radě EU rozhodly text návrhu Evropské komise neměnit. "Rychlé schválení mandátu rady pro vyjednávání vysílá silný signál solidarity. Díky tomu se budou moct regiony, obce a města lépe vypořádat s dopady ruské agrese na Ukrajině," uvedl Bartoš.

Evropský parlament má zprávu schválit na podzim a pak bude možné pokračovat ve vyjednávání o změně mezi Evropskou komisí, Radou EU a Evropským parlamentem, kde bude Česká republika zastupovat Radu EU jako její předsedající země.

Ke konci letošního června bylo příjemcům proplaceno téměř 520 miliard korun, což je 78,8 procenta alokace programového období 2014 až 2020. Česko je podle MMR v čerpání evropských fondů mezi 27 členskými zeměmi Evropské unie deváté. Na rozvoj regionů v programovém období let 2021 až 2027 bude ČR čerpat 550 miliard korun.

Související

Vratislav Mynář

Policie navrhla obžalovat bývalého kancléře Mynáře kvůli dotaci na penzion

Policie navrhla obžalovat někdejšího hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli dotaci na přestavbu penzionu v Osvětimanech. Případ se týká několikamilionové dotace pro firmu Clever Management, která ji získala před třinácti lety, ale loni ji vrátila. Mynář čelí stíhání z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU, vinu dlouhodobě odmítá. 

Více souvisejících

dotace Ivan Bartoš (Piráti)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy