Česko a Slovensko slaví výročí vzniku státu. Politici se sešli na Vítkově

Politici včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Petra Fialy (ODS), zástupci armády i váleční veteráni si dnes u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněli 104. výročí vzniku Československa. Tradiční ceremoniál se po dvou letech uskutečnil v plnohodnotné podobě. V roce 2020 byl kvůli koronavirové pandemii zrušen, loni platila omezení.

U hrobu Neznámého vojína položili věnce Zeman, který se loni nemohl aktu zúčastnit kvůli hospitalizaci, dále Fiala, místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která s ohledem na nedávné volby vykonává pravomoci předsedy horní komory, zástupci Parlamentu Jan Skopeček (ODS) a Pavel Fischer (nezávislý) či ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou.

Vojáky pozdravil Zeman vestoje opřený o hůl, s podporou ochranné služby též vyslechl státní hymnu. Dvacetiminutový ceremoniál na rozdíl od loňska nenarušila mlha. Ve slunečném počasí prolétly po položení věnců nad Prahou dva gripeny, dva letouny L-159, bitevní vrtulník Mi-24/35 a dvě transportní helikoptéry Mi-171.

Akce k založení republiky se dnes konají i na dalších místech republiky. Zeman dnes také jmenuje nové generály a večer udělí státní vyznamenání. V centru Prahy a Brna se chystají protivládní demonstrace. Některé památky a státní instituce také pořádají dny otevřených dveří.

Jako okamžik, kdy se naplnily sny mnoha generací českých lidí a ambice české společnosti, popsal 28. říjen 1918 premiér Fiala. Samostatný stát byl podle něj na svou dobu i neobvyklý v tom, že byl demokratický, že se v něm lidé těšili svobodě.

"Události, válka nedaleko od nás, to vše nám ukazuje, že naše svoboda a demokracie nejsou samozřejmé, že to je něco, o co musíme pečovat," řekl novinářům. Bezpečnost Česku podle něj garantuje členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO).

Fiala se slovenským premiérem Eduardem Hegerem při příležitosti dnešního svátku natočili video, v němž odkazují na společné tradice obou zemí, například respektování lidských práv, svobodu slova nebo respekt ke vzdělání.

Snímek natočili v Bruselu, pravděpodobně během jednání Evropské rady minulý týden, což je podle nich symbolické, neboť reprezentují dvě "suverénní země, které stojí pevně zakotveny v evropském společenství a které jsou postaveny na principech demokracie, svobody a humanity."

Pro českou i slovenskou armádu je dnešní den podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) o to významnější, že před 104 lety vzniklo Československo, ale československá armáda ještě o několik měsíců dříve.

Památník na Vítkově vznikl v letech 1929 až 1938 k poctě československých legionářů. Po roce 1948 sloužil k propagaci komunistického režimu, byli v něm pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 v památníku vzniklo Mauzoleum Klementa Gottwalda. Po pádu komunismu v roce 1989 byli všichni pohřbení lidé odvezeni, nyní je památník ve správě Národního muzea.

Vrcholní slovenští politici ocenili přínos ČSR pro demokracii a rozvoj institucí

První Československá republika (ČSR) byla úspěšným příběhem, řekla dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová u příležitosti 104. výročí vzniku někdejšího společného státu Čechů a Slováků. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera ČSR pomohla k rozmachu slovenského jazyka, kultury a vzdělávání. Vrcholní slovenští politici postupně položili věnce u památníku československé státnosti a k soše spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

"Slovensko se stalo státotvorným národem. Na našem území vznikaly velmi důležité instituce jako Univerzita Komenského a Slovenské národní divadlo, ale i vícero moderních demokratických institutů jako volební právo žen. První Československá republika byla díky osobnostem jako Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik úspěšným příběhem, na jehož základech nyní stojíme," řekla novinářům Čaputová.

""Zakladatelé dokázali vybudovat silný demokratický stát. Stát s ústavou, která garantovala široká práva a svobody všem občanů. Stát, který zavedl všeobecné volební právo i pro ženy a ve kterém došlo k rozmachu slovenského jazyka, kultury a vzdělávání. Právem si proto si připomínáme vznik Československa každoročně velmi rádi," uvedl premiér Heger. Dodal, že vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou bratrské, výjimečné a každým rokem silnější.

Spolu s Hegerem se slavnostního ceremoniálu u památníku československé státnosti a Masarykovy sochy zúčastnil český velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý. Řekl, že i nynější těžká doba upevňuje vztahy mezi Čechy a Slováky.

Šéf slovenské sněmovny Boris Kollár označil výročí založení ČSR za významný den. Podle něj pro Slováky má v této souvislosti patrně o trochu větší význam 30. říjen; v tento den v roce 1918 se slovenští představitelé Martinskou deklarací přihlásili ke vzniku samostatného československého státu.

Slovensko si výročí založení Československa od loňska připomíná státním svátkem. Na rozdíl od jiných slovenských svátků a na rozdíl od Česka je ovšem tento den na Slovensku běžným pracovním dnem.

Související

Více souvisejících

28. října - výročí vzniku samostatného československého státu EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 8 hodinami

Masivní bezpečnostní operace, zákaz letadel, vzdušné taxíky. Francie se chystá na olympiádu

Během slavnostního zahájení olympijských her dne 26. července bude nad regionem Paříže po dobu šesti hodin uzavřena obloha v rámci rozsáhlé bezpečnostní operace. Oznámilo to vedení pařížských letišť, uvedla agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy