Česko daruje do zahraničí 87 milionů

Česko daruje ze zdravotně humanitárního programu MEDEVAC a z programu Pomoc na místě, který je zaměřen na asistenci uprchlíkům a zemím pod silnými migračními tlaky, do ciziny 87 milionů korun. Na návrh ministerstva vnitra to dnes schválila vláda, informovalo vnitro v tiskové zprávě. Peníze budou v rámci sedmi darů směřovat do Srbska, Řecka, Mali, Libanonu nebo na Ukrajinu.

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

V rámci programu Pomoc na místě je v plánu letos rozdělit 135 milionů, v první vlně naplánovalo vnitro čtyři dary ve výši 72 milionů. Řecko by mělo dostat od Česka 27 milionů na posílení dohledu na vnějších hranicích, prioritně by za ně mělo nakoupit vozy Škoda, lodě, čluny či termokamery.

Dar 20 milionů ve prospěch Srbska by měl pomoci lépe využívat tamní nový azylový zákon. Podle vnitra může napomoci tomu, aby se Srbsko místo tranzitní země stalo státem, kde migranti získají azyl. Loni přišlo do země asi 5000 nových uprchlíků, uvedlo ministerstvo, podobný trend se očekává i letos.

Patnáctimilionový dar by měl rozvinout česko-dánský projekt, který má za cíl podpořit vznik národních azylových a přijímacích systémů v zemích severní Afriky. Deseti miliony korun plánuje vnitro podpořit syrské uprchlíky v Libanonu v souvislosti s tím, že opatření přijatá kvůli epidemii koronaviru prohlubují chudobu řady uprchlických i libanonských rodin.

Tři pětimilionové dary rozdělí vnitro v rámci programu MEDEVAC. Měly by směřovat na podporu systému poskytování ortopedických a rehabilitačních služeb v Mali, na rekonstrukční chirurgii pro uprchlíky a další zranitelné osoby v Libanonu a na zlepšení zdravotní péče a prevenci šíření covidu-19 ve zdravotnických zařízeních na Ukrajině.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek bude ve Sněmovně chybět, míní předsedkyně TOP 09. Reagují i další…

12.07.2020 21:52 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek těžko hledá konkurenci a bude ve Sněmovně chybět,…

Řada lázní nepřijímá poukazy přes cestovní kanceláře, některé ani od občanů

12.07.2020 20:32 Aktualizováno Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní…

KOMENTÁŘ: Karvinské ohnisko může do hnutí ANO zavléci novou infekci. Stát…

12.07.2020 18:18 KOMENTÁŘ – Mohou si sami do svých řad zavléci novou nekontrolovatelně šířící infekci. A tentokráte…

Volební průzkum: ANO vede před Piráty a ODS, lidovci by se do Sněmovny…

12.07.2020 15:17 Aktualizováno ANO si v průzkumech veřejného mínění dál udržuje pozici suverénně nejsilnějšího uskupení na české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy