Česko hodlá na svém předsednictví EU šetřit. Priority těžko prosadí, obává se diplomat

Dva roky před začátkem českého předsednictví v Evropské unii řeší čeští diplomaté v Bruselu, jak úspěšně zvládnout jeho organizaci se zhruba třetinovým rozpočtem proti roku 2009, kdy ČR vedla Radu EU poprvé a zatím naposledy. Kvůli úsporám sešlo z původně zvažovaného nákupu nové budovy a omezený bude i počet posil stálého zastoupení.

Do příprav předsednictví navíc zasáhne i změna na nejvyšším českém postu při unijní centrále v Bruselu: do konce roku by podle informací ČTK měl odejít šéf stálého zastoupení při EU, velvyslanec Jakub Dürr, který s omezováním výdajů nesouhlasí.

Česko se chopí vůdčí role v sedmadvacítce členských zemí v červenci 2022. Česká vláda loni v říjnu schválila na návrh premiéra Andreje Babiše rozpočet předsednictví ve výši 1,24 miliardy korun, což koaliční sociální demokracie i část opozice považuje za podhodnocené výdaje. Podle bruselských diplomatů je to nejnižší částka, s níž se hodlá nějaká členská země své klíčové role zhostit a limituje to české možnosti prosadit své priority.

"Česká republika je s nejnižším personálním zabezpečením a nejmenším rozpočtem mezi členskými zeměmi unikátem," řekl ČTK Dürr s tím, že kvůli nedostatku peněz může být problém zajistit hladký chod předsednictví, jak jej zvládají jiné unijní země. Mimo jiné kvůli nesouhlasu s úsporným plánem by podle diplomatických zdrojů měl současný velvyslanec do konce roku své místo opustit. České úřady ani sám Dürr to zatím oficiálně nepotvrdily.

Zatímco Babiš tvrdí, že snížením rozpočtu na necelou třetinu oproti roku 2009 chce ušetřit přebytečné výdaje za reprezentaci či nepotřebné cestování, bruselští diplomaté se obávají, že kvůli úsporám přijdou o důležité posily. České stálé zastoupení usilovalo o to, aby jeho stovku běžných zaměstnanců na období před a v průběhu předsednictví doplnilo dalších 122 lidí. Místo toho jich přijde 58 a další místa obsadí studenti či stážisté.

Diplomaté soudí, že nedostatek kvalifikovaných odborníků může zkomplikovat vůdčí českou roli při vyjednávání o návrzích unijních norem schvalovaných členskými zeměmi. Předtím, než návrhy schválí ministři, odehrávají se většinou dlouhé diskuse v expertních skupinách a na schůzkách velvyslanců. Právě v těchto skupinách může mít Česko nižší zastoupení než měly během svých předsednictví jiné unijní země, což podle Dürra může oslabit českou roli při přípravě norem a prosazování priorit.

Čeští zástupci v Bruselu se rozloučili i s vidinou nové budovy, kterou ještě loni plánovaly nejen pro účely předsednického období koupit české úřady. Do šestipatrového objektu se mělo přestěhovat stálé zastoupení při EU i česká ambasáda v Belgii a měl tam být dostatek míst pro zaměstnance přijaté kvůli předsednictví. Ministerstvo zahraničí však mimo jiné s ohledem na úspory vynucené koronavirovou krizí v květnu od téměř třičtvrtěmiliardového nákupu ustoupilo a stálé zastoupení nyní shání v jiné budově pronájem kanceláří potřebných pro předsednictví.

Související

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

Více souvisejících

Česká republika EU (Evropská unie) Jakub Dürr (diplomat) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 9 hodinami

I kdybychom zastavili změny počasí, některé ledovce už nezachráníme, varují vědci v nové zprávě

Vědci z novozélandského Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry (NIWA) varují, že novozélandské ledovce tají stále rychleji. Odkazují se na nedávný letecký průzkum nazvaný "sněžná čára", který se konal v novozélandských horách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy