Česko hodlá v čele EU prosazovat další podporu Ukrajiny, řekl Lipavský

Česko hodlá během svého předsednictví v Radě Evropské unie klást důraz na další podporu Ukrajiny, jejíž kandidaturu do EU by mohl schválit tento týden summit unijních lídrů. Novinářům to dnes po jednání s kolegy z ostatních členských zemí řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský, který za českou vládu symbolicky převzal předsednickou roli pro příští ministerská zasedání.

Jan Lipavský

S kolegy debatoval například o tom, jak se pokusit pomoci vývozu ukrajinského obilí znemožněnému ruskou blokádou a jak zároveň bojovat s ruskou propagandou, podle níž za nedostatek potravin mohou unijní sankce.

Ministři se dnes vyjadřovali mimo jiné k tomu, zda by Ukrajina v souvislosti s pokračující ruskou invazí měla získat postavení kandidáta členství v evropském bloku. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell před jednáním prohlásil, že neví o námitkách žádné z unijních zemí. Také Lipavský vidí šanci na jednomyslné schválení statusu summitem optimisticky, zejména proto, že takový krok minulý týden podpořili lídři Francie, Německa a Itálie při návštěvě Kyjeva.

"Vnímám, že válka pokračuje a že i partneři na Západě rozumí tomu, že se něco stát musí. Že musí udělat nějaký krok, pokud nemá Evropská unie ztratit v očích Ukrajinců důvěryhodnost," hledal dnes vysvětlení pro rostoucí podporu ukrajinské kandidatury Lipavský. Zároveň však nechtěl předpovídat, zda Kyjev získá souhlas šéfů všech 27 unijních států. Udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku minulý pátek doporučila Evropská komise a dnes se pro něj vyslovil například ministr zahraničí Nizozemska Wopke Hoekstra, jehož země patřila dosud k těm nejskeptičtějším.

Podle Lipavského může být schválení kandidatury milníkem ve vztahu k EU, bude však potřeba další práce, která se bude týkat půlročního českého předsednictví. To oficiálně začne 1. července.

"Je potřeba podporovat dále Ukrajinu, aby obstála v té válce, kterou proti ní vede Rusko, a je potřeba pokračovat i v humanitárních aktivitách," uvedl Lipavský. Unijní země hodlají dále poskytovat Kyjevu zbraně potřebné k odražení ruské ofenzivy na východě a jihu země či přispívat k financování akutních potřeb ukrajinského státu. Česko se kromě toho spolu s několika dalšími zeměmi snaží docílit toho, aby EU vyčlenila další peníze na péči o ukrajinské uprchlíky.

Mezi hlavní témata, o nichž se dnes ministři hovořili, byla pokračující ruská blokáda ukrajinských přístavů, která vede k nedostatku obilovin zejména v afrických zemích. Také tento problém se patrně bude řešit za českého předsednictví, neboť snahy o zajištění dostatečného vývozu zatím nevedly k výsledkům. "Je to promyšlený pokus, jak ve světě způsobit hlad k vytvoření tlaku. Na svět, na Evropskou unii, na Ukrajinu," prohlásil po jednání Borrell.

Unijní diplomacie se podle něho v současnosti snaží africkým zemím vysvětlit, že za nedostatek potravin nemohou unijní sankce, které se na jejich vývoz nevztahují, ale ruská blokáda. Moskva však tvrdí opak a podle některých ministrů včetně Lipavského je zatím její propaganda v Africe úspěšnější. Borrell prohlásil, že odeslal všem africkým ministrům zahraničí dopis, kde situaci objasňuje.

EU podle Borrella doufá, že se podaří dosáhnout dohody v rámci OSN, a podporuje plán vytvoření bezpečného námořního koridoru, kterým by se mohl vývoz ukrajinské pšenice a dalších zemědělských produktů opět rozjet. Dosavadní pokusy o jednání, v němž se k roli prostředníka hlásí Turecko, však posun nepřinesly. "Další varianta je, že to bude Ukrajina schopna zabezpečit svými vojenskými silami, na to by ale musela dostat příslušné prostředky a to je potom na konkrétních státech, které takové systémy mají," řekl Lipavský, podle něhož Česko vojenské vybavení pro zabezpečení ukrajinských lodí poskytnout nemůže.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Předpověď počasí pro sváteční dny: Tropy podle meteorologů nehrozí

05.07.2022 06:30 Po jednom pracovním dni následují opět dva dny volna a také počasí bude podobné jako o uplynulém…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Senát žádá o kontrolu z NKÚ v příštím roce

05.07.2022 09:10 Do Senátu zřejmě v příštím roce zamíří kontrola z Nejvyššího kontrolního úřadu, aby prověřila, jak…

S obnovou Ukrajiny už je podle Fialy možné začít

04.07.2022 19:13 Aktualizováno Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí…

STAN si zvolí nové vedení v Hradci Králové, Rakušan má podporu

04.07.2022 16:06 Mimořádný sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 23. července v hotelu Aldis v…

Fiala se ve čtvrtek sejde s chorvatským premiérem Plenkovičem

04.07.2022 15:24 Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Praze sejde se svým chorvatským protějškem Andrejem…

Česko je jedinou zemí EU, která na jednáních v OSN prosazuje snížení…

04.07.2022 15:06 Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské…

Fiala považuje za nutné, aby se do rekonstrukce Ukrajiny zapojily české…

04.07.2022 10:39 Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné dělat vše pro to, aby se do poválečné rekonstrukce…

Ministerstvo financí za Schillerové vyhodilo 14 milionů z okna. Platilo za…

04.07.2022 08:19 Ministerstvo financí (MF) platilo dodavateli za účtenkovou loterii plnou cenu i v době, kdy už se…

Baxa neřekl, zda vláda letos zvýší rozpočet na filmové pobídky

03.07.2022 15:42 Aktualizováno Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes v debatě se zástupci audiovizuálního průmyslu neuvedl, zda…

Vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru

03.07.2022 14:41 Aktualizováno Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky…

Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na zvýšené zisky firem

03.07.2022 13:57 Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na vnějšími okolnostmi zvýšené zisky firem, uvedli…

Související:

Právě se děje

reklama